Międzynarodowy festiwal w Sochaczewie

0
40

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Unity to nowe zjawisko w naszym mieście. 21 sierpnia otwarta zostanie pilotażowa edycja, w ramach której w ciągu dziesięciu dni Sochaczew zmieni się w prawdziwie europejską stolicę unikatowej sztuki performatywnej, teatru fizycznego i tańca. Celem tego projektu jest realizacja wydarzeń artystycznych i społecznych, poprzez wniknięcie w tkankę naszego miasta.

Festiwal jest współorganizowany przez Sochaczewskie Centrum Kultury oraz przez Stowarzyszenie Sztuka Nowa, które ściśle będą ze sobą współpracować przy wsparciu Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Sochaczew. O idei całego przedsięwzięcia opowiada Dawid Żakowski – kurator ds. Teatru w Sochaczewskim Centrum Kultury i dyrektor artystyczny Festiwalu Teatralnego Unity.

 

Eco Campus z Bzurą w tle

Osią przewodnią Festiwalu Unity są Międzynarodowe Laboratoria Ruchu i Tańca „Eco Campus”. Uczestnikami będą młodzi artyści z czterech krajów: Węgier, Czech, Słowacji i Polski, którzy pod okiem doświadczonych instruktorów wezmą udział w rezydencjach teatralnych i tanecznych. Głównym tematem laboratoriów będzie rzeka. Chcielibyśmy w ten sposób nawiązać do 80 rocznicy Bitwy nad Bzurą i w sposób niedosłowny odwołać się do głównej bohaterki wydarzenia, czyli do samej rzeki. Wykorzystamy w tym celu nowo zagospodarowany teren nad Bzurą – bulwary, na których zaprezentujemy finałowy spektakl „River Show”. Chcielibyśmy, żeby ten obszar stał się przestrzenią performatywną. Naszym celem jest stworzenie spektaklu, który będzie nie tylko widowiskiem teatralnym, ale też platformą, dzięki której dowiemy się w jaki sposób i w jakim stopniu koegzystujemy z naturą. Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy Sochaczewa również włączyli się do współtworzenia tego widowiska. Bedzie to szansa, żebyśmy razem odpowiedzieli sobie na pytania: Czym jest rzeka – ideą, zjawiskiem naturalnym, a może metaforą – i jakie wartości może nieść ze sobą? Czy Bzura jest symbiotycznym elementem naszego miasta, czy wręcz przeciwnie? Może jest dzikim wytworem natury, na który nie zwracamy uwagi? W tym celu, wraz z rozpoczęciem Międzynarodowych Laboratoriów Ruchu i Tańca, ruszy akcja społeczna, w której wolontariusze będą przeprowadzać wywiady z mieszkańcami Sochaczewa na temat rzeki. Opowieści te wykorzystamy do stworzenia scenariusza, na bazie którego powstanie spektakl. To jeden z naszych celów – nadanie festiwalowi charakteru partycypacyjnego, który włączy mieszkańców Sochaczewa do czynnego udziału w wydarzeniach artystycznych. Jednocześnie chcemy zmierzyć się się z tematem pracy demokratycznej. Będziemy działać miękkimi metodami. Nikogo do niczego nie zmuszając, damy szansę na wysłuchanie siebie nawzajem.

Każdy dzień festiwalu Unity będzie opierał się na intensywnych warsztatach i ćwiczeniach w przestrzeni Sochaczewskiego Centrum Kultury oraz na pracy terenowej. Spotkamy się z 6 liderami z czterech krajów i każdy z nich będzie reprezentował inną dziedzinę artystyczną: taniec współczesny, improwizację, manipulację ciałem, manipulację obiektem, teatr fizyczny, performans. Będziemy koncentrować się na cielesności,ekspresji i organice ruchu. Zbadamy jak mocno ciało ludzkie jest  związane z naturą, gdzie jest jego naturalny bieg i flow. Te nawiązania słowne, między techniką teatralno-taneczną a życiem rzeki, będą bardzo istotne w naszej pracy.

 

Ruch ponad podziałami

Przygotowania do Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Unity trwają od popnad pół roku i od samego początku zależało nam na zderzeniu różnych kultur, różnych podejść artystycznych oraz wielorakich autorskich metod pracy z ciałem. Dostaliśmy dofinansowanie ze środków gminy miasta Sochaczew oraz ze środków Międzynarodowej Fundacji Wyszehradzkiej w ramach Visegrad Grants, czyli projekt jest wspierany przez rządy Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Dzięki temu udało nam się sprowadzić liderów i uczestników z tych cztereach krajów partnerskich. Zastosowaliśmy równomierny podział uczestników: po 5 młodych performerów z każdego kraju plus grupa lokalna z Sochaczewa, czyli młodzi aktorzy z Teatru Maska, działającego w Sochaczewskim centrum Kultury. Taka wielokulturowa praca wymaga umiejętności dialogu. Każdy naród ma swoją kulturę i w ramach festiwalu one wejdą ze sobą w dialog, co będzie punktem wyjścia do dalszej współpracy i współtworzenia finałowego spektaklu. Ciało jest takim uniwersalnym i naturalnym ośrodkiem ekspresji, który burzy podziały. Poddani pracy nad ciałem i organiką, zjednoczeni wspólnym wysiłkiem, mamy możliwość przekroczenia granic kulturowych. Jest to duża płaszczyna możliwości przełamywania barier i nawiązywania dialogu bez użycia słów, gdyż ruch i taniec są medium ponad wszelkimi podziałami.

 

Ekologia w przestrzeni miejskiej

W ciągu 10 dni festiwalu będziemy funkcjonować w nurcie ekologicznym, opartym na życiu w zgodzie z naturą tak, by jej nie niszczyć. To będzie nasza odpowiedź na ogólnoświatowy kryzys w tym temacie. Plan jest taki żeby wszyscy uczestnicy i instruktorzy poruszali się po Sochaczewie rowerami. Nasza grupa będzie liczyła około 35 osób. Będziemy pojawiać się w przestrzeni publicznej miasta (bulwary nad Bzurą, Park im. F. Chopina, Park im. I. W. Garbolewskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna i Sochaczewskie Centrum Kultury w Boryszewie), wprowadzając pewnego rodzaju ferment artystyczny. Mam nadzieję, że będziemy widoczni i wzbudzimy zainteresowanie mieszkańców. Damy również szansę na dołączenie do nas, gdyż oprócz laboratoriów i rezydencji artystycznych, odbędzie się szereg innych wydarzeń artystycznych: improwizacje, jammy taneczne czy spontaniczne akcje performatywne. Będzie to swego rodzaju zaproszenie sochaczewian do współudziału w festiwalu. Można nas obserwować, co też jest reakcją, ale można też tę reakcję uzewnętrznić dołączajć do performerów w trakcie improwizacji i artystycznych akcji ulicznych.

 

Premierowe spektakle

W ramach festiwalu zaprezentujemy aż 4 premiery teatralne: spektakl teatru tańca dla dzieci „Jumika” ze Słowacji, którego reżyserką jest Kat Rampackova, spektakle teatru tańca „2 brown to be Polish” i „Cappucino”w reżyserii i choreografii Eweliny Sobieraj, młodej choreografki pochodzącej z Sochaczewa oraz „Hamlet no more” w mojej reżyserii w wykonaniu sochaczewskiego Teatru Maska. Zaprezentujemy również spektakl „Black SQR” kolektywu Sztuka Nowa odnoszący się do obrazu Czarny Kwadrat na białym tle Kazimierza Malewicza. Będzie to spektakl/instalacja łączący działania choreograficzne, sztuki wizualne z muzyką eksperymentalną Gamida Ibadullayeva – artysty, muzyka współpracującego z SCK.

 

Lokalne akcenty

W festiwalu swój udział będą miały również grupy i zespoły działające w Sochaczewskim Centrum Kultury. Ciekawym wydarzeniem artystycznym może okazać się koncert muzyki filmowej Orkiestry Kameralnej Camerata Mazovia, który połączony będzie z akcją performatywną, opartą na ruchu i improwizacji tanecznej. Ostatniego dnia festiwalu – 31 sierpnia na terenie parku I. W.  Garbolewskiego zorganizujemy piknik rodzinny, w ramach którego zaproponujemy szereg warsztatów dla dzieci i dorosłych. Stworzymy przestrzenie do przeprowadzenia mikrowarsztatów dla mieszkańców Sochaczewa m. in. z tańca współczesnego, improwizacji czy manipulacji. Tutaj swoją obecność zaznaczą m.in. tancerze z zespołu Abstrakt, z którymi będzie można nauczyć się ich układów choreograficznych. Z kolei Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych przygotuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Sztuka Nova wspomnianą wczesniej akcję performatywną „Black SQR”. Będzie to instalacja muzyczno-wizualna z wykorzystaniem ruchu i tańca. Połączenie choreografii, dźwięku i obrazu doprowadzi do eksperymentalnego finału. Tutaj każde zakończenie jest możliwe.

Równie eksperymentalna wydaje się cała pierwsza, pilotażowa edycja festiwalu UNITY. Chociaż konkretnych założeń i celów mamy kilka, to nie do końca wiemy jaka będzie reakcja sochaczewskiej widowni na tego rodzaju działania artystyczno-społeczne i na nasz Festiwal. Pewne jest to, że dla każdego festiwalu najważniejsza jest widownia, odbiorca, współuczestnik oraz reakcje i emocje wywoływane przez proponowane wydarzenia i akcje. Widz, którego chcielibyśmy z wielką serdecznością wciągnąć do współdziałania i współtworzenia Festiwalu Unity. Można zacząć od małego gestu zasadzenia drzewka na terenie Sochaczewskiego Centrum Kultury, które będziemy inicjować 23 sierpnia tuż przed premierą spektaklu „Hamlet no more”. Zależy nam na tym, żeby informacja o tym nowym wydarzeniu, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny UNITY, dotarła do jak największej ilości osób w mieście Sochaczew, ale też w gminie Sochaczew i w powiecie sochaczewskim oraz żeby ta oferta spotkała się z zainteresowaniem wśród turystów.

Pragniemy, aby była to impreza cykliczna, z coraz bogatszym programem, emanująca unikatowym charakterem na międzynarodowej mapie kultury.

____________________________________________________

PODZIEL SIĘ ROWEREM
w ramach UNITY Międzynarodowy Festiwal Teatralny

Uczestnicy UNITY – Międzynarodowe Laboratoria / International Laboratories „Eco Camus” będą poruszać się po Miasto Sochaczew ROWERAMI.

Potrzebujemy 25 rowerów dla performerów i liderów, którzy przyjeżdżają do Miasto Sochaczew z Czech (Cooltour Ostrava), Słowacji (Priestor Súčasného Tanca, Košice) i Węgier (Ziggurat Project, Budapeszt) I będą brali w UNITY – Międzynarodowe Laboratoria / International Laboratories. Udało nam się zgromadzić 15 rowerów, ale nadal brakuje 10 sztuk.

Dlatego zawracamy się do Was z prośbą o pomoc i wsparcie;

Masz w domu/ garażu/ piwnicy rower, z którego nie korzystasz?
Dbasz o środowisko i zależy ci na poprawie jakości powietrza

Wesprzyj rezydentów Międzynarodowego Festiwalu Unity i pożyć nam swój ROWER.

Zapewniamy, że bierzemy pełną odpowiedzialność za użyczone rowery – na mocy umowy cywilno-prawnej.
Gwarantujemy, że wróci do Ciebie w takim samym stanie, lub lepszym
Rower zostanie ubezpieczony i w razie uszkodzenia/kradzieży , na podstawie wcześniej zawartej umowy Stowarzyszenie Sztuka Nowa zobowiązuje się do poniesienia kosztów naprawy,bądź oddania pełnej kwoty za rower.

ZADBAJMY RAZEM O ŚRODOWISKO

Osoby zainteresowane współpracą / użyczeniem roweru prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny:
tel. 696 585 354 lub email: stow.sn@gmail.com.

____________________________________________________

PROGRAM MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRALNEGO UNITY

21-31 sierpnia
UNITY – Międzynarodowe Laboratoria Ruchu i Tańca / International Laboratories of Movement and Dance
Prowadzący: Viktória Makra (HU), Ewelina Sobieraj (PL), Jana Ryslava (CZ), Kat Rampackova(SK), Maciej Tomaszewski (PL), Dawid Żakowski (PL)
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83

23 sierpnia (piątek)
godz. 18.00
UNITY – Akcja sadzenia drzew / tree planting action
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83
godz. 19.00
Spektakl „Hamlet no more” reż. Dawid Żakowski / premiera /Teatr Maska Sochaczew
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83

24 sierpnia (sobota)
godz. 20.00
Akcja performatywna / jam taneczny / improwizacja
Prowadzący: Ewelina Sobieraj (PL), Jana Ryslava (CZ), Viktória Makra (HU), Maciej Tomaszewski(PL)
Park im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie

25 sierpnia (niedziela)
godz. 19.00
Koncert muzyki filmowej pod dyr. Artur Komorowski Camerata Mazovia / Performance taneczny
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83

26 sierpnia  (poniedziałek) 
godz. 19.00
Spektakl „2 brown to be Polish” reż. Ewelina Sobieraj / premiera /
choreografia i wykonanie Magdalena Agata Wójcik
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83
godz. 20.00
Spektakl „Cappuccino” reż. Ewelina Sobieraj i Magdalena Agata Wójcik / premiera
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83

30 sierpnia (piątek)
godz. 20.00
Spektakl „River show” / premiera / Finał międzynarodowych laboratoriów tańca i ruchu
reż. Viktória Makra (HU), Ewelina Sobieraj (PL), Jana Ryslava (CZ), Kat Rampackova (SK), Maciej Tomaszewski (PL), Dawid Żakowski (PL)
Bulwary nad Bzurą w Sochaczewie

31 sierpnia (sobota)
godz. 11.00 – 14.00
– Piknik rodzinny / warsztaty taneczne i teatralne dla dzieci i dorosłych
Park im. I. W. Garbolewskiego w Sochaczewie
godz. 14.00
– „Jumika” reż. Kat Rampackova (SK) /spektakl teatru tańca dla dzieci
Państwowa Szkoła Muzyczna w Sochaczewie ul. Głowackiego 2
godz. 18.00
– „Black SQR” reż. Dawid Żakowski i Maciej Tomaszewski / work in progress / Sztuka Nowa
spektakl instalacja performatywna
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83
godz. 20.00
– Zakończenie Festiwalu / after party
Sochaczewskie Centrum Kultury ul. 15 Sierpnia 83

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY