Mieszkańcy Sochaczewa swoim Bohaterom

0
42

Oddajmy dziś hołd obrońcom ojczyzny

Na powstałym w 1940 roku cmentarzu wojennym w Trojanowie, na 4400 m2, w zbiorowych mogiłach, złożono szczątki 3693 żołnierzy i oficerów armii Poznań i Pomorze, w tym 20 żołnierzy AK poległych w Bronisławach. Pochowano tu także 142 cywilne ofiary zbrodni niemieckich z okresu okupacji 1939-45 r. Biorąc pod uwagę liczbę poległych, to największy cmentarz wojenny polskiego września.

Dziś o godz. 12.00 na cmentarzu wojennym w Trojanowie przy al. 600-lecia odbędą się uroczystości rocznicowe wspominające bohaterów sprzed lat. Będzie wykład historyczny Jakuba Wojewody „Ostatnia faza Bitwy nad Bzurą 1939 roku”, msza polowa celebrowana przez ks. Kazimierza Wojtczaka, proboszcza parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Trojanowie, apel pamięci i złożenie kwiatów pod pomnikiem pamięci.

Wezmą w nich udział samorządowcy, kombatanci, wojskowi, poczty sztandarowe, harcerze, członkowie grup rekonstrukcyjnych.

Pół godziny wcześniej, o 11.30,  kwiaty zostaną złożone pod Pomnikiem Pamięci znajdującym się przed kościołem w Trojanowie.

Serdecznie zapraszamy również mieszkańców!