Miliony na sochaczewski sport

0
48

47568

W tym roku środowisko sportowe składające w ratuszu wnioski o dotacje, będzie mieć ułatwione zadanie. Rada Miasta uprościła wzory dokumentów, na których opisuje się, jak i na co klub czy UKS chce wydać udzielone przez ratusz wsparcie. To kolejny krok w kierunku ułatwienia życia klubom, by ich działacze mogli się skupić na treningach, a nie sprawach papierkowych.

 

Darmowe wejścia, nagrody

W ostatnich latach sochaczewski sport odczuł radykalną poprawę warunków w jakich funkcjonuje. W Sochaczewie przybywa obiektów do trenowania, ustanowiono program stypendialny, wejść na boiska i do hal zawodnicy mogą bezpłatnie, najbardziej zasłużeni sportowcy, trenerzy i działacze są nagradzani – także finansowo. Pojawiły się idące w setki tysięcy złotych pieniądze na dotacje dla klubów sportowych.

W sumie rocznie na sport i rekreację ratusz wydaje kilka milionów złotych (wliczając w to dotacje dla MOSiR), w tym na wsparcie dla organizacji pozarządowych około miliona. W 2014 roku w konkursach dla stowarzyszeń rozdzielono 820.000 zł, w 2015 roku będzie to prawie 900.000 zł. Zdecydowana większość tych pieniędzy trafi do piłkarzy, rugbistów, tenisistów stołowych, judoków, pływaków, ale też pozwoli pokryć koszty zajęć rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży.

W połowie stycznia burmistrz ogłosił otwarty konkurs ofert dotyczący realizacji zadań publicznych miasta przez organizacje pozarządowe. Z ogólnej puli 396,6 tys. zł, aż 115.000 zł to pieniądze na sport – upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych; organizowanie zajęć sportowych w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, judo, pływanie, sztuki walki, tenis stołowy, rugby, piłka siatkowa, badminton, koszykówka, ratownictwo wodne.

– Niebawem zostanie uruchomiony także drugi konkurs dotyczący realizacji zadań wyłącznie z zakresu sportu. Tam do podziału będzie jeszcze większa kwota, aż 500 tysięcy złotych. W przypadku sportu dostępna pula wzrośnie w porównaniu z 2014 rokiem aż o 65 tys. zł – podkreśla burmistrz Piotr Osiecki.

 

Stypendia

Przed czterema laty burmistrz zaproponował radnym przyjęcie programu stypendialnego dla sportowców osiągających spektakularne sukcesy, programu w 100% finansowanego przez ratusz. W tym roku, w czwartej edycji, samorząd przyznał 27 stypendiów, w minionym roku było ich 59 (87.000 zł), w drugiej edycji programu 53 (92.000 zł), a w pierwszej 44 (98.000 zł).

– Przyznając stypendia nie bierzemy pod uwagę dochodów. Jedyne kryterium oceny to skala sukcesu odniesionego w poprzednim roku kalendarzowym. Stypendia traktujemy jak nagrodę za wysiłek. To też forma podziękowania za promowanie miasta na krajowych i zagranicznych arenach, podkreślanie w wywiadach prasowych, że przyjaciele, klub i rodzinny dom są w Sochaczewie – mówi Piotr Osiecki.

W cztery lata sochaczewscy sportowy otrzymali aż 183 stypendia fundowane przez samorząd. Mogą po nie sięgnąć zawodnicy zdobywający laury na najważniejszych imprezach sportowych, a miesięczne wsparcie (od 100 do 1000 zł miesięcznie) zależy od rangi zawodów, z których rugbista, judoka czy tenisista stołowy wrócił do domu z medalem.

 

Nowy stadion, korty, trybuny

– Systematycznie budujemy nowe obiekty sportowe. Tylko w latach 2013-2014 oddaliśmy do użytku salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej Nr 4, boisko wielofunkcyjne przy Zespole Szkół w Chodakowie, obok niego boisko trawiaste ze sztuczną bieżnią i boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej Nr 2. Z każdego obiektu, także tych nowych, mogą za darmo korzystać kluby, UKS-y, drużyny. Dyrektorzy szkół znają uchwałę Rady Miejskiej obligującą ich do bezpłatnego użyczania boisk w czasie, gdy nie koliduje to ze szkolnymi zajęciami wychowania fizycznego – mówi z-ca burmistrza Marek Fergiński. 

Należy też pamiętać, że miasto przymierza się do kompleksowej przebudowy stadionu przy ul. Warszawskiej 80. Powstaje właśnie koncepcja zakładająca m.in. renowację płyty boiska głównego (drenaż, system nawadniania murawy, oświetlenie, ogrodzenie, nowa sześciotorowa bieżnia ze sztuczną nawierzchnią), budowę krytej trybuny dla 1.000 osób,  ułożenie sztucznej nawierzchni na boisku bocznym, gruntowny remont kortów tenisowych, budowę małego boiska treningowego z trawą naturalną oraz budowę nowego budynku mieszczącego szatnie i biura. To inwestycja za wiele milionów złotych. Projekt będzie realizowany, jeśli miastu uda się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne.

Urząd Miasta Sochaczew