Ministranci zagrali w Sochaczewie

0
54

Około 1500 zawodników z ponad stu parafii z całej Polski wzięło udział w XIV Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Ogólnopolskiego Miesięcznika dla Ministrantów „Króluj nam Chryste”. Współorganizatorami turnieju, który odbył się 1 i 2 maja, były miasta Sochaczew i Skierniewice.

W Sochaczewie w czterech halach sportowych, szkół podstawowych nr 1, 4, 6 i w obiekcie MOSiR przy ul. Chopina 101, rywalizowali zawodnicy w kategorii ministrant (2007-2011), a w Skierniewicach w kategorii lektor młodszy (2003-2006) i lektor starszy (1998-2002). Mistrzostwa Polski LSO po raz pierwszy zagościły w diecezji łowickiej i po raz pierwszy w historii rozgrywane były w dwóch miastach. Sochaczew reprezentowała drużyna z parafii św. Wawrzyńca, która zagrała w kategorii lektor starszy w Skierniewicach. Niestety, po fazie grupowej nie zdołali zakwalifikować się do gry o medale.

Wcześniej, w środę 24 kwietnia, w sochaczewskich kramnicach miejskich przeprowadzono losowanie grup turniejowych, we wszystkich trzech kategoriach. Losowanie prowadził redaktor sportowy Krzysztof Miklas. Wzięli w nim udział także: diecezjalny duszpasterz sportowców diecezji łowickiej – ks. Sebastian Antosik, wiceprezydent Skierniewic – Jarosław Chęcielewski, przewodniczący komitetu organizacyjnego mistrzostw LSO – biskup pomocniczy diecezji łowickiej, Wojciech Osial oraz zastępca burmistrza Sochaczewa – Marek Fergiński.

Pierwszego dnia w czterech sochaczewskich obiektach rozegrano faze grupową. Rywalizowało ok. 400 zawodników z 38 drużyn. Mecze trwały 2 x 7 minut. Spotkania obfitowały w piękne bramki i ciekawe akcje. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansowały do 1/8 finału. Finały A odbyły się kolejnego dnia w hali Szkoły Podstawowej nr 4, w pozostałych obiektach rozgrywano mecze o dalsze miejsca w turnieju. Przed decydującą fazą mistrzostw wszyscy zawodnicy i opiekunowie drużyn spotkali się w środę wieczorem na wspólnej kolacji w „Stodole nad Bzurą” w Kozłowie Biskupim.

Drugi dzień pobytu w naszym mieście młodzi piłkarze rozpoczęli od Mszy Świętej w Kościele Świętego Wawrzyńca. Rozgrywki w decydującej fazie turnieju rozpoczęły się o 10:30. Rywalizacja podobnie jak pierwszego dnia mistrzostw była na wysokim poziomie. Część zwycięzców udało się wyłonić po regulaminowym czasie gry. W kilku przypadkach potrzebne były rzuty karne. Ostatecznie w turnieju ministrantów zwyciężyła drużyna z parafii pw. św. Joachima w Skawnikach, która pokonała w finale 2 do 1 zespół z parafii pw. Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie.

Po zakończeniu sportowej rywalizacji najlepsze ekipy udały się do Skierniewic, gdzie na uroczystej, kończącej mistrzostwa, gali odebrali nagrody, medale i puchary. Wręczyli je m.in. organizatorzy mistrzostw na czele z redaktorem naczelnym miesięcznika „Króluj nam Chryste” Michałem Bondyrą, biskupi łowiccy, rzecznik prasowy rządu Joanna Kopcińska, poseł Maciej Małecki oraz przedstawiciele sochaczewskiego samorządu miejskiego: zastępca burmistrza Marek Fergiński, naczelnik Wydziału Sportu i Organizacji Pozarządowych UM – Agata Kalińska oraz dyrektor MOSiR, Mieczysław Głuchowski.

Klasyfikacja turnieju i nagrody indywidualne

Ministranci
I miejsce: parafia pw. św. Joachima w Skawnikach, arch. krakowska,
II miejsce: parafia pw. Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie, diec. kaliska
III miejsce: parafia pw. Narodzenia NMP w Oleszycach, diec. zamojsko-lubaczowska
IV miejsce: parafia pw. św. Rocha w Białymstoku, diec. białostocka
Najlepszy bramkarz: Remigiusz Pawełko (parafia pw. Narodzenia NMP w Oleszycach)
Najlepszy zawodnik: Jakub Baranowski (parafia pw. Matki Bożej przy Żłóbku w Kobylinie)
Najlepszy strzelec: Klaudiusz Jurek (parafia pw. św. Joachima w Skawnikach)
Lektorzy młodsi
I miejsce: parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim, diec. sandomierska
II miejsce: parafia pw. św. Wita w Tuliszkowie, diec. włocławska
III miejsce: parafia pw. św. Michała Archanioła w Ujanowicach, diec. tarnowska
IV miejsce: parafia pw. Zwiastowania NMP w Leżajsku, diec. przemyska
Najlepszy bramkarz: Szymon Pudzianowski (parafia pw. św. Wita w Tuliszkowie)
Najlepszy zawodnik: Adam Pawełkiewicz (parafia św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim)
Najlepszy strzelec: Patryk Wielgosz (parafia św. Tomasza Apostoła w Warszawie)
Lektorzy starsi
I miejsce: parafia pw. św. Wojciecha w Mikołowie, arch. diecezja katowicka
II miejsce: parafia pw. Świętej Trójcy w Róży Wielkiej, arch. koszalińsko-kołobrzeska
III miejsce: parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Bełżcu, diec. zamojsko-lubaczowska
IV miejsce: parafia pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Bednarach, diec. łowicka

Najlepszy bramkarz: Maciej Ćwiek (parafia pw. Świętej Trójcy w Róży Wielkiej)
Najlepszy zawodnik: Dominik Słomka (parafia pw. św. Wojciecha w Mikołowie)
Najlepszy strzelec: Damian Klimek (parafia pw. św. Józefa w Krakowie – Osiedle Kalinowe)

.