MISIE zachęcały do czytania w SP w Giżycach

„Bury misio jest ciekawy i roboty i zabawy.

Gdzie się tylko ruszy Krysia,

Nie obejdzie się bez misia!…”

W Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach odbyły się 25 listopada 2019 r. szkolne obchody ŚWIĘTA PLUSZOWEGO MISIA, zorganizowane przez bibliotekę szkolną. W tym dniu towarzyszyło nam motto, zaczerpnięte z wiersza Marii Czerkawskiej pt. „Nie obejdzie się bez misia”.

Dzieci z oddziału przedszkolnego i kl. I – III przyniosły do szkoły swe ukochane pluszaki, książki o misiach, ulubione lektury. Ilustrowały misie i wymyślały historyjki o najbardziej popularnych pluszowych bohaterach, takich jak: Kubuś Puchatek, Miś Coralgol, Miś Yogi, Miś Uszatek czy Miś Paddington.

Najciekawsze prace zostały nagrodzone w ramach konkursu: Mój Przyjaciel Miś. Natomiast wszystkie portrety, zapoczątkowały Szkolną Księgę Misiów, która zostanie przekazana do biblioteki szkolnej.

Główna część imprezy odbyła się na forum szkoły dla całej społeczności szkolnej. Korytarz w tym dniu wyglądał niczym wystawa sklepowa z kolorowymi pluszakami. Wszyscy mieli okazję poznać HISTORIĘ PLUSZOWEGO MISIA, przedstawioną przez uczniów klasy VIII – Pawła Arkuszewskiego i Fabiana Piątkowskiego.

Najważniejszym punktem programu była promocja książek i zachęcanie do ich czytania. „Czytajmy o misiach” oraz „Czytajmy nie tylko o misiach” to hasła widniejące na gazetkach, przygotowane specjalnie na to okolicznościowe święto. Głośne czytanie rozpoczęła oficjalnie dyrektor Krystyna Wilczek. Po przeczytaniu fragmentu „Kubusiowych Przyjaciół”, zachęcała do przeczytania dalszej części, podkreślając rolę książki w życiu każdego człowieka.  Wysłuchaliśmy również czytania lektur w wykonaniu Anny Arkuszewskiej i Anny Karpińskiej.

Wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III zostały uhonorowane przez panią dyrektor i bibliotekarza medalami za aktywny udział w obchodach ŚWIĘTA PLUSZOWEGO MISIA. Pamiątkowe medale otrzymali również zaangażowani wychowawcy kl. 0 – III i dyrektor szkoły.

Dalsza część świętowania odbyła się w kameralnej atmosferze. Bibliotekarz i uczniowie kl. II oraz kl. III czytali książki swym młodszym koleżankom i kolegom. Był też czas na indywidualny kontakt z książką. Każdy mógł zaszyć się w kąciku z wybraną lekturą i przenieść się na chwilę w cudowny świat przygód, bajek, baśni…

Święto Pluszowego Misia przypomniało wszystkim, że książki naprawdę warto czytać i jak ważną rolę w rozwoju emocjonalnym i społecznym dziecka odgrywają pluszaki, jak są im bliskie. Bo przecież: „Dzieci lubią Misie, Misie lubią Dzieci!!!”

 

Organizator imprezy dziękuje wszystkim obecnym i zaangażowanym.

Słowa wdzięczności kieruję do dyrektor Krystyny Wilczek za promocję czytania książek, pomoc i wsparcie w przygotowaniu uroczystości.

Serdecznie dziękuję Annie Karpińskiej za przygotowanie dla uczniów pamiątkowych wizytówek z wizerunkiem misia, artystyczne wyeksponowanie pluszaków i ich historii.

Małgorzata Orzeszek – bibliotekarz

.