Młodzi Kulturożercy z Osiemdziesiątki na spektaklu Darklena

„Młodzi kulturożercy” projekt Sochaczewskiego Centrum Kultury, w którym uczestniczy Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie został zainaugurowany 19 listopada spektaklem „Darklena” w wykonaniu kolektywu HOTELOKO (Koprodukcji Centrum Sztuki Tańca w Warszawie).

To, co młodzi widzowie zobaczyli na scenie trochę niektórych zaskoczyło. Nowoczesna choreografia, performance i story telling, czyli połączenie słowa, tańca, ruchu w jedno. Tytułowa Darklena nie jest jedną postacią, może nią być każdy z nas, o czym przekonywali aktorzy, tancerze, którzy zaprosili publiczność do współudziału w tym nietypowym spektaklu. To widownia poszukiwała odpowiedzi na pytanie: kim jest Darklena, i to publiczność mogła włączyć się w ten słowno-ruchowy kolaż, ponieważ zaproszona została na scenę. I to był chyba jeden z najbardziej energetycznych momentów tego widowiska. Uczniowie Osiemdziesiątki nie mieli żadnego problemu, by w jednym momencie wyjść z roli widza i wejść w role aktorów.  Na scenie zapanowało naprawdę spore poruszenie, naturszczycy doskonale odnaleźli się w nowych rolach, a widownia reagowała bardzo żywo.

Problemów z interpretacją tego nietypowego widowiska widzowie raczej nie mieli. Dla jednych była to historia młodego człowieka, który żyje na granicy dwóch światów realnego oraz wirtualnego, tańczy, uprawia sport, lubi gry komputerowe. Schodzi ze sceny, siada na widowni i wtedy jest jednym z widzów, a widzowie wchodzą na scenę, taka zamiana ról.

Jak piszą autorzy tego artystycznego przedsięwzięcia: „Darklena” to opowieść o tolerancji, o różnorodności, nawoływanie do akceptacji tego, co odmienne. Przesłanie z całą pewnością dotarło do młodych widzów, którzy jednak, to trzeba przyznać, z taką nowoczesną, nietypową formą artystyczną nie są jeszcze „zaprzyjaźnieni” i na takie artystyczne eksperymenty nie wszyscy są gotowi. Na pewno było to dla nich, jak mówili po spektaklu, zdecydowanie nowe doświadczenie, ponieważ są przyzwyczajeni do linearnej, tradycyjnej opowieści. Bardzo podobały im się elementy gry interaktywnej, czyli rola biernego widza niekoniecznie im odpowiada, chętnie współtworzyliby spektakl.

Autorami „Darkleny” są: Agata Życzkowska reżyseria i Wojciech Grudziński choreografia, a na scenie zaprezentowali się, poza Agatą Życzkowską, tancerz Bastian Knober Żebrowski i tancerka Joanna Chitruszko. Na pewno spektakl „Darklena” może inspirować do dyskusji na temat tolerancji, a także różnych form artystycznego wyrazu, a to tematy do wykorzystania na najbliższe lekcje.

gbg

.