Modernizacja SCK w Boryszewie i … nie tylko

0
31

SCK Boryszew

Ratusz zdecydował o ogłoszeniu przetargu na przeprowadzenie pierwszego etapu prac modernizacyjnych w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie. Wymianie ulegnie cały system centralnego ogrzewania, piwnice zostaną ocieplone, a taras na tyłach SCK wyremontowany i przykryty odpornym na mrozy gresem. Prace mają potrwać najpóźniej do końca września. Równolegle z dotacji pozyskanej przez SCK w piwnicach powstanie sala do koncertów kameralnych.

Gmach dawnego Zakładowego Domu Kultury zbudowanego przez firmę Boryszew, liczy sobie ponad 60 lat. Gdy po 89’ roku zaczęły padać państwowe giganty, skończyły się pieniądze na kolonie, wczasy i budowę mieszkań dla pracowników, dawny ZDK na kilkanaście lat przekształcony został w filię Szkoły Podstawowej nr 2, a w 2005 roku w filię MOK. Obecnie to główna siedziba Sochaczewskiego Centrum Kultury. Po sześciu dekadach użytkowania obiekt wymaga remontu. Prace ruszą w tym roku i będą finansowane z dwóch źródeł – budżetu miasta oraz dotacji pozyskanej przez SCK z Ministerstwa Kultury.

Jak wyjaśnia burmistrz Piotr Osiecki, ratusz zajmie się przede wszystkim zmianą systemu ogrzewania i wymianą sieci C.O. oraz zabezpieczeniem budynku przed wodą.

– Chcemy wymienić całą sieć grzewczą, w tym 580 metrów rur i 75 grzejników, a także ocieplić i zaizolować ściany piwnic. Na tej kondygnacji wymienione będą wszystkie drzwi i okienka piwniczne. Budynek SCK zaczniemy ogrzewać gazem sieciowym, dlatego w piwnicy od podstaw należy zbudować nowoczesną kotłownię. Po zakończeniu prac budynek ogrzeje 57 nowych grzejników. Zaczynamy od centralnego ogrzewania, by za rok nie niszczyć tego, co dyr. Komorowski zrobi w piwnicach za pieniądze z ministerstwa kultury – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Budowlańcy zajmą się też tarasem od strony Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu, który należy wyprofilować, by woda spływała na ziemię, a nie w kierunku murów SCK. Dziś tak się dzieje i woda deszczowa sączy się pod fundamenty.

– W tym roku fundamenty zaizolujemy, taras pokryty zostanie specjalnym materiałem nieprzepuszczającym wody, a na nim firma ułoży płytki odporne na warunki atmosferyczne. Taras stanie się sceną na wolnym powietrzu – dodaje burmistrz.

 

Sala kameralna w stylu retro

Sochaczewskie Centrum Kultury otrzymało ponad 380 tys. dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki tym pieniądzom w piwnicach boryszewskiej siedziby powstanie wyjątkowe miejsce.

Od ponad 5 lat podziemia budynku są praktycznie wyłączone z użytkowania ponieważ przy każdych większych opadach deszczu dostaje się tam woda i nie ma możliwości, by w pełni wykorzystać potencjał tej przestrzeni. Obecnie w piwnicach przechowywane są sprzęty i dekoracje należące do SCK. Jak powiedział nam dyrektor Artur Komorowski, praktycznie od momentu gdy rozpoczął pracę w Centrum wiedział, że to miejsce musi ożyć.

– Mamy do czynienia z kompletnie niewykorzystaną powierzchnią, tymczasem aż się prosi, by urządzić tu kameralną salę koncertową. Zgodnie z projektem zmieścić może się tu 120-130 osób. Uważam jednak, że realnie patrząc, jest to pomieszczenie w którym komfortowo może przebywać około 70 osób. I właśnie czegoś takiego potrzebujemy – powiedział nam.

Dyrektor Komorowski przyznaje, że SCK ma bardzo atrakcyjną salę na parterze budynku. Jest ona jednak przeznaczona pod duże wydarzenia. Imprezy o bardziej kameralnym charakterze zwyczajnie w niej „giną”.

– Najprościej obrazuje to sytuacja, gdy na pierwszy rzut oka wydaje się, że na jakieś wydarzenie nikt nie przyszedł. Tymczasem wiemy, że mamy około 50 gości. Ponieważ znajdują się oni w olbrzymim pomieszczeniu odnosimy złudzenie, że to tylko garstka ludzi. Dodatkowo taka „nadprzestrzeń” powoduje, że inaczej roznosi się dźwięk i, krótko mówiąc, trudniej jest zbudować odpowiednią atmosferę – wyjaśnia.

W SCK odbywa się wiele spotkań wymagających zupełnie innych warunków. Dlatego też w podziemiach powstanie pomieszczenie o charakterze klubowo-kawiarnianym.

– Stylistycznie chcemy by było spójne z resztą budynku. Przygotowaliśmy roboczą koncepcję dla której główną inspiracją były kluby jazzowe z lat 20. i 30-tych ubiegłego wieku. Ostateczny projekt zostanie zlecony profesjonalnej firmie. Chcemy jednak, by wzorowała się ona na naszych wytycznych – mówi Artur Komorowski.

Przedsięwzięcie odbywać będzie się w czterech etapach. Pierwszy z nich – projektowy, zakończyć ma się do 30 czerwca. Całość inwestycji prowadzona będzie do 30 grudnia.

– Najbardziej intensywne prace zaplanowaliśmy na okres wakacji, a więc gdy odbywa się mniej wydarzeń kulturalnych. Uwzględniliśmy przy tym organizację letnich warsztatów dla dzieci, które odbędą się w Boryszewie tuż po zakończeniu roku szkolnego. Niestety w kwestii realizacji remontu jesteśmy związani konkretnymi terminami. Tak jak przy wszystkich projektach dotowanych ze środków zewnętrznych, trzeba je zakończyć w określonych ramach czasowych – dodaje dyrektor.

Zakres zaplanowanych prac jest imponujący. Z ministerialnej dotacji SCK zapłaci za wymianę instalacji, remont łazienek, skucie części posadzek, wymianę drzwi, odnowienie ścian, montaż nowych sufitów. Piwnice zmienią się nie do poznania.

– Najważniejsze, że udało nam się uzyskać dotację. Nie było to prostą sprawą. Mnóstwo aplikacji, np. Łowickiego Ośrodka Kultury, zostało odrzuconych – zaznacza A. Komorowski.

Zanim ekipy budowlane zaczną pracę, w sprawie przedsięwzięcia odpowiednią uchwałę musi przyjąć Rada Miasta. Sprawa stanie na najbliższej, majowej sesji.

 

Nie tylko SCK w Boryszewie

SCK ChodakówO remoncie dwóch domów kultury w Chodakowie i Boryszewie, a także hali sportowej przy ul. Chodakowskiej zaczęto poważnie rozmawiać w ub. roku, gdy równolegle ratusz pracował nad planem gospodarki niskoemisyjnej dla całego miasta.

– W budżecie UE na lata 2014-2020 duży nacisk kładzie się na oszczędzanie energii, promocję jej odnawialnych źródeł, stąd pomysł, by część prac sfinansować z unijnych dotacji. Każda złotówka pozyskana z zewnątrz na wymianę sieci grzewczej czy montaż urządzeń do produkcji zielonej energii to dla budżetu miasta realna oszczędność. Do tego rozłożona na lata – mówi burmistrz P. Osiecki.

W styczniu br. w Wieloletniej Prognozie Finansowej pojawił się duży projekt pod nazwą „Zwiększenie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej” obejmujący trzy wspomniane obiekty. Burmistrz zaproponował radnym, aby na remonty SCK i hali przeznaczyć 2 mln zł – 1 mln w 2016 i drugi w 2017 roku. To wstępnie oszacowany wkład własny miasta, gdyż na całość prac potrzebne jest 5,2 mln. Kilka tygodni temu ratusz złożył w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych wniosek o dofinansowanie projektu w 80 proc. (4,2 mln). Wyniki konkursu powinny być znane pod koniec maja.

 

Kolejne etapy

Zakres prac w domach kultury jest obszerny. W kolejnych etapach w filii w Boryszewie ratusz chce wymienić wszystkie drzwi zewnętrzne i okna, ocieplić ściany i dach, umożliwić wejście do obiektu osobom poruszającym się na wózkach, pozyskiwać zieloną energię z paneli fotowoltaicznych. Z kolei w siedzibie SCK przy ul. Chopina 101 zaplanowano wymianę okien i drzwi, docieplenie ścian z uwzględnieniem istniejącej, wartościowej mozaiki autorstwa Hanny i Gabriela Rechowiczów, docieplenie dachu, zamaskowanie stojących na dachu urządzeń wentylacyjnych, naprawę tarasu na tyłach budynku i wykonanie podjazd dla niepełnosprawnych. Tu też planowana jest wymiana centralnego ogrzewania i wykorzystanie fotowoltaiki.

Trzeci budynek objęty projektami, to hala sportowa przy ul. Chopina, gdzie ratusz planuje wymianę drzwi, docieplenie ścian, wycyklinowanie podłogi w sali sportowej, malowanie wszystkich ścian i obniżenie sufitów na zapleczu, wzmocnienie i remont dachu oraz schodów zewnętrznych prowadzących na widownię, zastąpienie charakterystycznych luksferów panelami z nietłukącego szkła, wymianę wewnętrznej instalacji C.O. W hali ma działać wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, a system wspierać instalacja kolektorów słonecznych.

UM Sochaczew