Muzealne konserwacje 2018 – wagon osobowy typu 1Aw Bxphi 1666

0
45

W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wykonano drugą w tym roku konserwację taboru wąskotorowego. W okresie od lutego do kwietnia 2018 r. odnowiono wagon osobowy typu 1Aw z 1956 r. (seria Bxphi 1666). Konserwacja polegała na oczyszczeniu wagonu ze starych powłok farby, nałożeniu na nierówności szpachli z włóknem, a następnie zabezpieczeniu farbą antykorozyjną oraz pomalowaniu farbą olejną na docelowe kolory. 

Wagon ten do 1974 r. służył na kolei mareckiej, by po jej likwidacji trafić na Sochaczewską Kolej Dojazdową, gdzie do 1984 r. wykorzystywany był w ruchu rozkładowym jako wagon pasażerski. Od momentu otwarcia Muzeum Kolei Wąskotorowej w 1986 r. do dzisiaj służy jako wagon wycieczkowy.

Wagony typu 1Aw produkowano w Państwowej Fabryce Wagonów w Świdnicy w latach 1954 – 57, jako obiekty posiadające 38 miejsc siedzących oraz masę własną 14,8 t. Na potrzeby kolei dojazdowych PKP powstało ich w sumie 126 sztuk (w sumie wyprodukowano 169 egzemplarzy, ale 43 prawdopodobnie wysłano na eksport). Były to pierwsze osobowe wagony wąskotorowe skonstruowane w Polsce po II wojnie światowej. Schyłek ich użytkowania przypada na lata osiemdziesiąte, gdy z jednej strony poczęły spadać krajowe przewozy pasażerskie, z drugiej zaś wprowadzono do ruchu nowe rumuńskie wagony osobowe A20D-P z fabryki FAUR. Do dziś zachowało się 31 wagonów typu 1Aw, w tym 9 w Sochaczewie. Ośmioma z nich można odbyć wycieczkę do Puszczy Kampinoskiej, na co już od 28 kwietnia serdecznie zapraszamy!

Łukasz Popowski
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Krzysztof Chłystek