Muzealne renowacje – drezyna motorowa towarowa DOc

0
9

W październiku br. w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie dokonano renowacji jednej z drezyn motorowych towarowych DOc. Jest to już dwunasty eksponat ze zbiorów placówki, który odnowiono w 2018 r.

Drezyny DOc (inne oznaczenia: DM 350 lub typ Standard) produkowano na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego stulecia w Kolejowych Zakładach Nawierzchniowych „Skalmierzyce” w Nowych Skalmierzycach i Kolejowych Zakładach Maszyn i Sprzętu Drogowego w Poznaniu. Służyły do transportu niewielkich ładunków.

Opisywany egzemplarz sochaczewski na tor o szerokości 750 mm zbudowano w 1960 r. w zakładach poznańskich (numer silnika 03062), a następnie użytkowano na kolei jędrzejowskiej. Do zbiorów muzealnych został pozyskany 5 sierpnia 1986 r. z Zarządu Kolei Dojazdowych w Chełmie Lubelskim, a przekazany 20 marca 1987 r. przez Odcinek Elektrotechniczny Kolei Dojazdowych w Charsznicy.

Pojazd, w którego konstrukcji zastosowano jednocylindrowy czterosuwowy benzynowy silnik motocyklowy „Junak” o mocy 17 koni mechanicznych, przy ciężarze własnym 750 kilogramów osiągał nośność 500 kilogramów.

Tomasz Karolak
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Łukasz Popowski