Muzeum bez barier… czyli wiadomości z Żelazowej Woli

0
25

Kolędowanie na tropie poloneza

4 grudnia, 10.00, 11.15

W najpopularniejszych polskich kolędach „Bóg się rodzi” czy „W żłobie leży” usłyszymy rytm polonezowy, który wytańczymy podczas zajęć. Dowiemy się, jaka jest geneza, cechy i miejsce poloneza w kulturze, jakim wydarzeniom towarzyszył oraz jaka jest jego rola w twórczości Fryderyka Chopina. Wspólne kolędowanie zostanie uzupełnione krótkim komentarzem dotyczącym budowy i miejsca w orkiestrze wybranych instrumentów, na których zagrają goście specjalni wydarzenia. Spotkamy się z pianistką, flecistką, skrzypaczką i kontrabasistką. Poznamy XIX-wieczne i współczesne tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe.

 

Najmłodsi melomani

Zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku 0-4 lat

8 grudnia

I grupa o 10.00, II grupa o 10.30

 

Mała Akademia Chopinowska

Fantazja w muzyce. Chopin i Hummel
8 grudnia

Grupa 4-6 lat: 11.45-12.30

Grupa 7-11 lat – 11.00-11.45

Chopin jest autorem kilku fantazji, które według definicji cechuje swoboda i malownicze efekty muzyczne. Zajęcia rozpoczniemy od pieśni Już miesiąc zeszedł, którą Fryderykowi śpiewała jego mama. Ten prosty, ludowy utwór obok innych znanych i popularnych tematów cytuje kompozytor w Fantazji A-dur na tematy polskie op. 13. Poznamy także Fantazję op. 18 Hummla, z którego dziełami Chopin zetknął się podczas lekcji u Żywnego i Elsnera, a swoim uczniom proponował grać Rondo op. 98 austriackiego kompozytora.

.

Klub Przyrodnika

Mapownik, czyli przyrodnicze pomoce
8 grudnia

Grupa 4-6 lat: 
11.00 – 11.45

Grupa 7-11 lat:
11.45 – 12.30

Grudniowy spacer posłuży ćwiczeniu narzędzi i sprzętów przyrodnika. Poznamy zasady korzystania z mapy oraz zaprojektujemy własną. Dowiemy się, jak działa kompas i kiedy może nam się przydać. Poznamy elementy świata przyrodniczego pomagające nam wskazywać kierunki świata oraz te, które wprowadzą nas przy tym w błąd. Przypomnimy sobie, jak działa lupa, lornetka oraz mikroskop obserwując wybrane przez siebie obiekty.

.

Mała Akademia Chopinowska

8 grudnia

12.30

Konkursy i medale!
Warsztaty muzyczno-plastyczne przywołają ideę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, którego XVIII edycja rozpocznie się w październiku 2020 roku. Treścią zajęć będą medale dla Laureatów Konkursu projektowane przez wybitnych artystów i upamiętniające to wydarzenie. Uczestnicy spotkania stworzą małe formy rzeźbiarskie, którymi będą mogli się wzajemnie obdarować na finałowych zajęciach cyklu. Edukacyjny komentarz na temat dzieł prezentowanych na wystawie i pojęć z zakresu sztuki medalierskiej zostanie uzupełniony muzyką.