Muzeum zaprasza

0
16

W sobotę 6 lutego swoje podwoje otworzy Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Jak nam powiedział Michał Górny, kierownik działu zbiorów w tej placówce, jest ona gotowa na przyjmowanie grup wycieczkowych i indywidualnych zwiedzających. Warunkiem jest oczywiście reżim sanitarny, który sprawia, że jednorazowo w muzeum może przebywać 15 osób zabezpieczonych w maseczki i zachowujących odpowiednie odległości.

Muzeum ma do zaproponowania odświeżoną wystawę „Z dziejów Sochaczewa”, do której dołączono m.in. macewę podrzuconą niedawno pod ogrodzenie Cmentarza Żydowskiego w Sochaczewie. Można także zwiedzać skansen na dziedzińcu muzealnym, gdzie znajdziemy sprzęt używany podczas II wojny światowej. Nie jest on kompletny, bo jak mówi Michał Górny, korzystając z lockdownu, część sprzętu trafiła do konserwacji. Na zwiedzających czekają przewodnicy, którzy oprowadzą i opowiedzą o ekspozycjach.

Czas zamknięcia muzeum wykorzystało na porządkowanie zbiorów oraz pracę badawczą i redakcyjną. Do kupienia jest świeżutkie wydawnictwo albumowe „Sochaczewska ojczyzna Chopina” autorstwa Radosława Jarosińskiego, które całościowo ujmuje związki kompozytora z ziemią sochaczewską. Znajdziemy w niej nieznane dotychczas fakty oraz mnóstwo cennych fotografii. W ciągu miesiąca ma się ukazać tradycyjne już wydawnictwo „Rocznik sochaczewski”. Jak zapewnia Michał Górny jest on w ostatniej fazie przygotowań do druku.

Muzeum jest nadal czynne w niepełnym wymiarze: od wtorku do piątku od godz. 10 do 14, w soboty i niedziele od 10 do 16.