Na koncert i tańce tylko do Sannik

0
61

Zespół Pałacowo-Parkowy w Sannikach to miejsce znane z koncertów chopinowskich, ale też i wielu imprez plenerowych. Przez cały czerwiec, lipiec i sierpień w każdą niedzielę można tu posłuchać muzyki. Poza biletowanymi w pierwszą niedzielę miesiąca, na wszystkie pozostałe koncerty wstęp jest wolny.

„Wakacje na miarę Chopina” to projekt współfinansowany przez samorząd województwa mazowieckiego. Najczęściej są to recitale fortepianowe młodych, utalentowanych muzyków. W tym roku towarzyszyli im jeszcze młodsi wykonawcy. Byli to laureaci I Festiwalu pianistycznego, który wiosną odbył się w sannickim pałacu. Wzięli w nim udział uczniowie szkół muzycznych całej Polski.

Ostatni tegoroczny koncert z cyklu „Wakacje na miarę Chopina” był nieco inny. Nosił przewrotny tytuł „Chopin spotyka Tuwima”. Jak powiedziała Monika Kolasa-Hladikova, był to „taki autorski projekt”, wykonany wspólnie  z akompaniatorem Pawłem Stępnikiem. Akompaniament również był nietypowy, jeśli chodzi o pieśni Chopina, bo gitarowy. Pieśni i piosenki, znane wszystkim, choć nie zawsze kojarzone z autorem, przypadły zdecydowanie do gustu publiczności. A do tego w mistrzowskim wykonaniu Moniki Kolasy-Hladikovej i gitarzysty Pawła Stępnika.

Niektórzy z gości przybyli do pałacu po wcześniejszej imprezie dnia poprzedniego. W sobotę bowiem odbyła się  ostatnia tego lata potańcówka i biesiada mazowiecka, również współfinansowane ze środków samorządu województwa mazowieckiego. Po raz pierwszy w tym roku można było przybyć do Sannik na plenerowe tańce w parkowej altanie grillowej. Za każdym razem przygrywał zespół, w kociołku grzała się zupa, a na stołach były wiktuały przyniesione przez każdego „balowicza’.

Z każdą potańcówką przybywało chętnych do takiej formy imprezowania na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku biesiady również będą się odbywały.

Monika Gadzińska

Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach