Na Zaporożu i innych terytoriach okupowanych nakazy ewakuacji powodują zamieszanie

Wojna na Ukrainie skłoniła władze w całej Rosji do ograniczenia corocznych obchodów najważniejszego święta narodowego w kraju, Dnia Zwycięstwa. Ponad 20 miast zawiesiło parady wojskowe, a organizatorzy odwołali popularną ogólnokrajową paradę ku czci żołnierzy.

Obawy związane z bezpieczeństwem były w dużej mierze przywoływane w związku z odwołaniem wtorkowych wydarzeń, ale niektórzy analitycy sugerowali, że zamieszki były związane z obawami przed zamieszkami domowymi.

Parady upamiętniające zwycięstwo Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami w II wojnie światowej, prezydent Władimir V. To bezprecedensowy krok w kraju, który stał się wizytówką Putina.

Przez lata uważał ten dzień nie tylko za świętowanie historycznego zwycięstwa, ale także za dzisiejszą potrzebę Rosji pokonania mocarstw zachodnich, które, jak twierdzi, próbują ją zniszczyć. Niedawno próbował wpleść Ukrainę w tę narrację, fałszywie przedstawiając ją jako nazistowską rekonstrukcję.

Oczekuje się, że największa parada w kraju, przed Kremlem na Placu Czerwonym, będzie typowym pokazem potęgi militarnej, z rzędami starannie wyreżyserowanych żołnierzy maszerujących pośród broni, od starożytnych czołgów po międzykontynentalne pociski balistyczne. Pan Putin wygłosi również orędzie do narodu.

Ale poza Moskwą niedawne ataki dronów na cele wojskowe lub infrastrukturalne w miastach takich jak Sewastopol na Krymie, port macierzysty Floty Czarnomorskiej oraz inne ataki w regionach graniczących z Ukrainą sprawiły, że władze się wstrzymały. W zeszłym tygodniu p. Po zniszczeniu dwóch dronów nad biurem Putina nawet Kreml nie jest odporny.

Dym kłębił się nad bazą paliw w rosyjskiej wiosce Wołna, w pobliżu mostu łączącego Krym z Rosją, w środę.dług…agencji Reutera

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma swoje pretensje do tego święta. Adres w poniedziałek Rysowanie paraleli między II wojną światową a obecną wojną z rosyjskimi najeźdźcami. Powiedział, że od teraz 9 maja będzie nazywany Dniem Europy, aby upamiętnić „jedność wszystkich Europejczyków, którzy zniszczyli nazizm i pokonali rasizm”, ukraińskie słowo łączące „Rosję” i „faszyzm”.

READ  Biden wygłasza kazanie na temat dziedzictwa Martina Luthera Kinga: „Czas wybrać”

„Walczyliśmy wtedy i walczymy teraz, aby nikt nie zniewalał innych narodów ani nie niszczył innych narodów” – powiedział.

W Rosji różni gubernatorzy regionalni powoływali się na obawy związane z bezpieczeństwem, odwołując imprezy z okazji Dnia Zwycięstwa. Na ogół nie wdawali się w szczegóły, ale gubernator zasugerował, że w Biełgorodzie, na granicy z Ukrainą, wolno poruszające się pojazdy wojskowe i maszerujący żołnierze mogliby wywoływać cele.

„Nie będzie marszu bez sprowokowania wroga masą sprzętu i żołnierzy skoncentrowanych w centrum Biełgorodu” – powiedział gubernator Wiaczesław Kładkow. „Odmowa zorganizowania marszu jest związana z bezpieczeństwem mieszkańców regionu”.

Kilka regionów zakazało lotów dronami podczas wydarzeń, a agencja informacyjna Readovka na Telegramie poinformowała, że ​​jednostki Gwardii Narodowej otrzymały broń antydronową.

Igor Artamonow, gubernator sąsiedniego obwodu lipeckiego z Ukrainą, powiedział, że jego decyzji nie należy źle rozumieć.

„Nie boimy się, nie podnosimy rąk” – napisał w telegramie. „Żaden neonazistowski brud nie może zniszczyć Wielkiego Dnia Zwycięstwa. Ale nie mamy prawa narażać ludzi na niebezpieczeństwo. Dla każdego jest jasne, że defilady odbywają się w ściśle określonych godzinach na ściśle określonych placach.

Być może najbardziej znaczącą zmianą było odwołanie ogólnokrajowej parady „Pułku Nieśmiertelnego”, kiedy zwykli Rosjanie wyszli na ulice, by pokazać wizerunki swoich weteranów poprzedników. Rzecznik Kremla Dmitrij S. powiedział, że parada została odwołana jako „środek zapobiegawczy” przed możliwymi atakami. — powiedział Pieskow.

Niektórzy gubernatorzy powiedzieli, że nie chcą gromadzić dużej liczby ludzi w środku wojny. Ale niektórzy analitycy sugerują, że Kreml może być zdenerwowany, że wystawienie na ulice dużych tłumów Rosjan w tak niedogodnym czasie może doprowadzić do niepokojów społecznych, nawet przy surowych wojennych przepisach Rosji przeciwko protestom.

dług…Tatiana Makejewa/Reuters

Analitycy stwierdzili, że ujawnienie skali liczb, które rząd próbuje ukryć, może być szczególnie niestabilne, jeśli tysiące ludzi pojawią się ze zdjęciami nowo zabitych w wojnie. Podczas ubiegłorocznych obchodów przywieziono część portretów żołnierzy poległych na Ukrainie, ale w ciągu dwóch miesięcy od rozpoczęcia walk było ich znacznie mniej.

READ  Putin powołuje się na Stalingrad, aby przewidzieć zwycięstwo „nowego nazizmu” na Ukrainie

„Ludzie nie wychodzą z portretami swoich dziadków” – powiedziała działaczka polityczna Elvira Vikhareva. napisał na Facebooku. „Ludzie wychodzą z portretami swoich ojców, synów i braci. Legion nie staje się „nieśmiertelny”, ale staje się bardzo śmiertelny, a rozmiar jest widoczny.

Bez względu na powód, rosyjscy urzędnicy próbują promować alternatywę, sugerując, aby ludzie umieszczali portrety na specjalnej stronie internetowej lub umieszczali portrety swoich poprzedników na samochodach i oknach mieszkań.

Niektórzy lokalni przywódcy z dala od Ukrainy powiedzieli, że odwołują swoje marsze w geście solidarności z regionami frontowymi. W obwodzie pskowskim, gdzie znajduje się słynna jednostka spadochronowa spustoszona przez wojnę i zamieszana w możliwe zbrodnie wojenne, gubernator Michaił Wiedernikow powiedział, że odgłos fajerwerków przeszkadza ratownikom, a pieniądze należy lepiej wydawać. wymagania.

Inne regiony planowały dalsze obchody, ale na mniejszą skalę. Na przykład w Petersburgu nie będzie wiaduktu Sił Powietrznych.

Niektórzy prowojenni blogerzy argumentowali, że ludzie i sprzęt tradycyjnie biorący udział w wielu paradach byli bardziej skuteczni na froncie i poprawiali złożony wysiłek wojenny.

Gubernator Wiedernikow zasugerował zwrot akcji, mówiąc: „Nie powinniśmy świętować zwycięstwa, ale zrobić wszystko, co możliwe, aby je przybliżyć”.

Milana Mazewa, Alina Łobzina I Shashank jest bengalskim Dostarczony raport.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *