Nadwyżka budżetowa do podziału

0
41

17 maja odbędzie się sesja rady miasta, w trakcie której radni kolejny raz sięgną do ubiegłorocznej nadwyżki budżetowej. Poprzednio z tego źródła wsparli modernizację stadionu przy Warszawskiej. Teraz lista proponowanych przez burmistrza nowych inwestycji i zadań jest znacznie dłuższa.

Ubiegłoroczna nadwyżka budżetowa miasta to niemal 5,7 mln złotych. Z zaoszczędzonej kwoty nie tak dawno bo w marcu wydzielono 1,25 mln zł na drugi etap modernizacji stadionu przy ul. Warszawskiej. Prace na jego terenie trwają. Jesienią płyta stadionu i jej otoczenie przejdą metamorfozę. W trakcie najbliższej sesji radni podzielą kolejną dużą transzę pieniędzy.

Jak mówi burmistrz Piotr Osiecki, ubiegły rok samorząd zakończył z prawie sześcioma milionami na plusie.

Jak widać kondycja finansowa miasta jest bardzo dobra, dlatego wzorem poprzednich lat wypracowane oszczędności przeznaczamy przede wszystkim na inwestycje, na drogi, świetlenie, poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Wyniki finansowe budżetu są świetne, co potwierdza lista nowych projektów, jakie chcemy rozpocząć lub w całości wykonać jeszcze w tym roku. 17 maja radni zdecydują, czy chcą więcej asfaltu na osiedlach, lamp ulicznych, remontu kwatery wojennej na cmentarzu przy ul. Traugutta. Pieniądze na te zadania są – mówi burmistrz.

 

DROGI, CZYSTOŚĆ

O prawie 1,4 mln złotych mają zostać zwiększone wydatki na drogi, czyli przede wszystkim kontynuację programu „Drogi zamiast błota”. W poprzedniej kadencji asfalt położono na 54 osiedlowych ulicach, w tym roku ekipy weszły na dwie kolejne – Żołnierską oraz Brochowską. Jest jednak jeszcze co najmniej kilkanaście dróg wymagających utwardzenia i to na nie pójdą pieniądze z nadwyżki. Ratusz chce też zainwestować 550 tys. w nowe oświetlenie.

Do listy tegorocznych inwestycji chciałbym dopisać wykonanie oświetlenia w ulicy Granicznej, za około 400 tys. złotych, oraz budowę sieci i ustawienie słupów w ulicach Radosnej, Jesionowej i Chełmońskiego. Ten drugi projekt może pochłonąć 150 tys. zł. Liczę, że radni zagłosują „za”, bo mamy już gotowe projekty, wszelkie uzgodnienia i nic nie stoi na przeszkodzie, by ogłaszać przetarg na wykonawstwo robót – wyjaśnia Piotr Osiecki.

O 356,5 tys. zł ma wzrosnąć pula pieniędzy, jakie miejskie służby będą mogły wykorzystać na utrzymanie zieleni, pielęgnację drzew,  utrzymanie czystości ulic i placów.

 

AUTOBUSY

O 200 tys. burmistrz chce zwiększyć budżet Zakładu Komunikacji Miejskiej. To pieniądze na zakup używanych autobusów, przy czym 140 tys. wyłoży budżet miasta, a 60 tys. gmina Kampinos. ZKM współpracuje z nią od ponad dwóch lat. Miejskie autobusy jeżdżą do Kampinosu we wszystkie dni nauki szkolnej trasą: Energomontaż, PKP, al. 600-lecia, Chodaków, Żelazowa Wola, Strzyżew, Wola Pasikońska, Komorów, Kampinos.

 

BEZPIECZEŃSTWO

Wzorem poprzednich lat, z nadwyżki budżetowej burmistrz chce wesprzeć starania policji o poprawę bezpieczeństwa. Proponuje, aby 90 tys. przekazać jej na zorganizowanie dodatkowych patroli, 45 tys. na zakup nowego samochodu oraz 10 tys. na nagrody dla funkcjonariuszy za wybitne osiągnięcia w pracy. Z prośbą o pomoc w rozbudowie strażnicy zwróciła się do ratusza komenda powiatowa Państwowej Straży Pożarnej. Burmistrz zaproponuje radnym, aby na ten cel wydzielili z nadwyżki 200 tys. zł.

– Konsekwentnie wspieraliśmy policję w jej staraniach o nową siedzibę, przekazaliśmy grunt pod komendę powiatową, potem dołożyliśmy się do jej budowy. Podobnie, na miarę naszych możliwości,  będziemy wspierali strażaków planujących nadbudowę piętra KP PSP przy ul. Staszica. To znacznie poprawiłoby warunki pracy – mówi Piotr Osiecki.

 

PRZYSZŁE INWESTYCJE

Gdy ratusz stara się o dotacje rządowe lub unijne zwykle na początku rozmów pada pytanie – czy miasto ma studium wykonalności lub gotową dokumentację opisującą, jak należy wykonać dany projekt. Dlatego z nadwyżki burmistrz chce dołożyć pieniędzy do opracowania projektu założeń do planu zaopatrzenia miasta w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe, a także wykonać plan adaptacji miasta do zmian klimatu.

 

KULTURA I REKREACJA

Ratusz zwiększy też wydatki na współorganizację, wraz ze szkołą muzyczną, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu, organizację wakacyjnych wydarzeń kulturalnych, obchody 80 rocznicy Bitwy nad Bzurą i 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. 25 tys. otrzyma muzeum ziemi sochaczewskiej na remont kwater wojennych na cmentarzu przy ul. Traugutta. Prace już trwają. W znacznej części ich koszt pokryje Ministerstwo Kultury.

Z tzw. funduszu antyalkoholowego miasto chce zbudować kolejny środowiskowy plac zabaw dla dzieci. Miałby on powstać przy ulicy prezydenta Kaczorowskiego. Większa o ponad 100 tysięcy będzie także pula pieniędzy przeznaczona na organizowanie zajęć sportowych, kolonii i półkolonii dla dzieci z trudnych wychowawczo rodzin, imprezy integracyjne i programy profilaktyczne.

daw