Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

8 minut temu

Kijów złagodzi godzinę policyjną w czasie wojny, aby pomóc firmom

Goście siedzą wieczorem w barze w stolicy Ukrainy, Kijowie, luty 2023 r

Kay Nietfeldt | Sojusz wizerunkowy | Sojusz wizerunkowy | Dobre zdjęcia

Stolica Ukrainy, Kijów, skróci wieczorem o godzinę godzinę policyjną, powiedział szef administracji miasta Kijowa Serhij Babko, w ramach wsparcia dla firm dotkniętych godziną policyjną.

Godzina policyjna rozpocznie się o północy zamiast o 23:00, co da więcej czasu na transport publiczny i „pomaga zmniejszyć napięcie społeczne, zwiększyć produktywność, stworzyć nowe miejsca pracy” – powiedział Babko.

Mieszkańcy Kijowa i innych miast na Ukrainie są objęci regionalną godziną policyjną od początku wojny, a ci, którzy pozostają poza wyznaczonymi godzinami, muszą liczyć się z grzywnami i przesłuchaniami ze strony policji patrolującej ulice.

Bary i restauracje muszą umożliwiać pracownikom powrót do domu przed 21:30, podczas gdy niektóre lokale w Kijowie zaczęły organizować dzienne imprezy w weekendy, z których duże zyski trafiają do sił zbrojnych Ukrainy. Urzędnicy poinformowali, że czas zamknięcia zostanie teraz przesunięty na 22:30.

– Natasza Durak

31 minut temu

Wielka Brytania wezwała Chiny, aby nakazały Putinowi wycofanie wojsk z Ukrainy podczas wizyty Xi

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawia z prezydentem Chin Xi Jinpingiem podczas Szczytu Przywódców Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Samarkandzie, 16 września 2022 r.

Siergiej Babiłow | AFP | Dobre zdjęcia

Wielka Brytania wezwała Chiny, aby zwróciły się do prezydenta Rosji Władimira Putina o wycofanie swoich sił z Ukrainy podczas wizyty chińskiego premiera Xi Jinpinga w Rosji w przyszłym tygodniu.

„Jeśli Chiny chcą odegrać realną rolę w przywróceniu suwerenności na Ukrainie, otwarcie to przyjmiemy” – powiedział rzecznik premiera Rishi Sunak.

„Jesteśmy pewni, że jakiekolwiek porozumienie pokojowe, które nie stoi na straży suwerenności i samostanowienia Ukrainy, nie jest porozumieniem pokojowym. Dlatego, tak jak robiliśmy to wcześniej, będziemy nadal wzywać Chiny, by przyłączyły się do innych krajów na całym świecie, wzywając Putina wycofać swoje siły” – dodał rzecznik.

Zarówno chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jak i Kreml potwierdziły w piątek, że Xi odwiedzi Moskwę w dniach 20-22 marca na zaproszenie Putina, co będzie pierwszą wizytą chińskiego premiera w Rosji od rozpoczęcia wojny na pełną skalę na Ukrainie.

READ  Sparaliżowany mężczyzna znów chodzi dzięki implantom łączącym mózg z kręgosłupem

Na początku 2022 roku, na krótko przed tym, jak Putin wydał rozkaz inwazji na Ukrainę, oba kraje świętowały partnerstwo „bez ograniczeń”. Pekin nadal odmawia nazywania działań Rosji inwazją lub udziału w zachodnich sankcjach wobec Rosji.

– Natasza Durak

3 godziny wcześniej

Słowacja wyśle ​​na Ukrainę 13 myśliwców MiG-29

Dwa polskie samoloty MiG-29 siedzą w bazie lotniczej w Malborgu w Polsce, na tym zdjęciu z sierpnia 2021 r.

Agencja Anadolu | Agencja Anadolu | Dobre zdjęcia

Rząd Słowacji zatwierdził transfer radzieckich myśliwców MiG na Ukrainę, poinformowali urzędnicy. Odrzutowce są w różnych stanach gotowości i zostały wycofane zeszłego lata, więc będą wymagać znacznych prac konserwacyjnych, aby nadal działać.

Wschodnioeuropejski członek NATO ogłosił, że wyśle ​​13 odrzutowców na Ukrainę, dzień po tym, jak Polska poinformowała, że ​​dostarczy cztery ze swoich odrzutowców do Kijowa. Ukraina od dawna poszukiwała myśliwców do obrony swojego nieba przed rosyjskimi atakami i walki z siłami rosyjskimi w kraju.

„#Słowacki Rząd zatwierdził wysłanie 13 #MiG29 do zrobienia #Ukraina! Obietnice do spełnienia i kiedy Zełenski Ua Zapytał również #Bronie Powiedziałem, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, w tym myśliwce. Cieszę się, że inni robią to samo” – napisał słowacki premier Eduard Heger na Twitterze.

Sojusznicy z NATO, którzy spełnili prośbę Kijowa ponad rok po rozpoczęciu wojny, oznaczają znaczącą zmianę w ich gotowości do wysłania zaawansowanej broni na Ukrainę, która mogłaby jeszcze bardziej sprowokować Rosję i dać siłom ukraińskim znaczącą przewagę w wojnie.

– Natasza Durak

3 godziny wcześniej

Siły rosyjskie i Grupy Wagnera okopały się w Bagmut, ale szersza ofensywa jest powolna: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii

Rosja i siły Grupy Wagnera od miesięcy toczą brutalne walki w mieście Pakmut na wschodzie Ukrainy – poinformowało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim codziennym raporcie wywiadowczym.

READ  Stany Zjednoczone wymagają negatywnych testów Covid dla podróżnych z Chin

„W ostatnich dniach siły rosyjskie i grupa Wagnera zdobyły przyczółek w centrum spornego Donbasu, miasta Bagmut, na zachód od rzeki Bagmutki. W poprzednim tygodniu rzeka wyznaczała linię frontu. Ukraińskie siły zbrojne nadal bronią terytorium zachodniej części miasta” – napisał resort na Twitterze.

Jednak „szerzej na froncie Rosja prowadzi jedne z najniższych wskaźników lokalnych operacji ofensywnych od co najmniej stycznia 2023 r.”.

„Nawet lokalne operacje ofensywne są obecnie nie do utrzymania, ponieważ siły rosyjskie zmniejszyły potencjał bojowy tymczasowo rozmieszczonych formacji”, a rosyjscy przywódcy będą „próbować odbudować zdolności ofensywne sił.

– Natasza Durak

4 godziny temu

Xi z Chin odwiedzi Rosję w przyszłym tygodniu po raz pierwszy od czasu, gdy Putin zarządził inwazję na Ukrainę

Czw., 16 marca 2023 r., 8:57 EDT

Prezydent RP zapowiedział, że w najbliższych dniach wyśle ​​na Ukrainę 4 myśliwce MiG-29

Wojskowy samolot MiG-29 został zaprezentowany podczas prezentacji sprzętu AWACS E-3A z 31. i 33. z Geilkirchen oraz F-16 i MiG-29.

Darek Majewski | Gallo Zdjęcia | Dobre zdjęcia

Polska wyśle ​​w najbliższych dniach na Ukrainę cztery myśliwce MiG-29 – poinformował w czwartek prezydent – pierwszy z sojuszników Kijowa, który dostarczył takie samoloty.

Warszawa, jeden z najbardziej zagorzałych zwolenników Ukrainy, odegrała kluczową rolę w przekonaniu swoich czasami niechętnych sojuszników do zaopatrzenia Kijowa w ciężką broń. Powiedział, że wymiana odrzutowców będzie częścią sojuszu.

„Po pierwsze, w ciągu najbliższych kilku dni dostarczymy na Ukrainę cztery samoloty w pełnej gotowości operacyjnej.

„Reszta jest przygotowywana i serwowana”.

We wtorek polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że poród może potrwać od czterech do sześciu tygodni. Duda powiedział, że Polska ma około 10-20 samolotów MiG 29.

Od inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. sojusznicy NATO na byłym komunistycznym wschodzie, tacy jak Polska i Słowacja, szczególnie wspierają Kevina.

Słowacja rozważa wysłanie na Ukrainę myśliwców MiG-29, ale jeszcze nie podjęła decyzji. Polska wysłała na Ukrainę 14 niemieckich czołgów Leopard 2.

Zapytany w zeszłym tygodniu, ile MiG-29 może dostarczyć Warszawa, Paweł Szrot, szef kancelarii prezydenta, powiedział: „na pewno nie będzie to 14”.

READ  NCAA zakazuje kobiecych obręczy w Miami za naruszenie związane z NIL

– Reutera

16 godzin temu

Zełenski wzywa sąd do ukarania Rosji za domniemane zbrodnie wojenne

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kijów przygotowuje swoich żołnierzy do kontrataku i pochwalił żołnierzy za obronę kraju pomimo „szalonej presji” na nich.

Julian De Rosa | Basen | agencji Reutera

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponowił wezwania do powołania trybunału za domniemane zbrodnie wojenne ponad rok po inwazji Rosji na Ukrainę.

„Nadejdzie dzień, kiedy sprawiedliwość zostanie przywrócona naszemu narodowi, zostanie utworzony trybunał. Sąd, który ukarze tego okupanta tak, jak ukarano dawnych okupantów” – powiedział w nocnym przemówieniu, zgodnie z tłumaczeniem NBC News. .

Ukraina „mobilizuje do tego wszystkich niezbędnych partnerów” – powiedział Zełenski.

Śledztwo wspierane przez ONZ Rosja została oskarżona o zbrodnie wojenne, w tym tortury i ataki na ludność cywilną.

Rosja wcześniej zapewniała, że ​​nie atakowała cywilów.

– Jakub Pramuk

17 godzin temu

Blinken mówi, że Rosja „musi” pozwolić na kontynuację umowy zbożowej z Morza Czarnego

Sekretarz stanu USA Blinken bierze udział w Okrągłym Stole Wolności Słowa w Nowym Jorku, 19 września 2022 r.

Craig Ruttle | agencji Reutera

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział, że „konieczne” jest, aby Rosja zezwoliła Ukrainie na zawarcie umowy o ponownym otwarciu kluczowych portów.

Przemawiając podczas podróży do Nigru, czołowy amerykański dyplomata powiedział, że Inicjatywa Zbożowa z Morza Czarnego pomogła złagodzić brak bezpieczeństwa żywnościowego spowodowany wojną i rosyjską blokadą morską, która wstrzymała ukraiński eksport produktów rolnych na świat.

„Więc miliony ludzi na całym świecie, a zwłaszcza w Afryce, polegają na tej inicjatywie w celu rozwiązania problemu braku bezpieczeństwa żywnościowego. Ważne jest, aby kontynuować i ważne jest, aby Rosja pozwoliła na kontynuację” – powiedział, według NBC News.

Rosja, Ukraina, Turcja i ONZ rozmawiają o przedłużeniu umowy.

– Jakub Pramuk

4 godziny temu

Przeczytaj wcześniejszą relację na żywo CNBC tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *