„Najstarsza i kompletna” mumia odkryta w Egipcie | Aktualności

W pobliżu piramidy schodkowej w Sakkarze znaleziono 4300-letnią mumię pokrytą warstwami złota.

Egipscy archeolodzy odkryli faraoński grobowiec w pobliżu stolicy Kairu, który zawiera najstarszą i „najbardziej kompletną” mumię, jaką kiedykolwiek odkryto w kraju.

Licząca 4300 lat mumia została znaleziona u podstawy 15-metrowego szybu w niedawno odkrytej grupie grobowców z piątej i szóstej dynastii Starego Królestwa w pobliżu piramidy schodkowej w Jahi w Sakkarze. Hawass, dyrektor zespołu, powiedział dziennikarzom w czwartek.

Mumia mężczyzny Hegashepsa znajdowała się w wapiennym sarkofagu, który miał „pokrywę ze złotych liści” i był zapieczętowany zaprawą murarską.

„Włożyłem głowę do środka, aby zobaczyć, co jest w sarkofagu: piękna mumia mężczyzny całkowicie pokryta warstwami złota” – powiedział Havas. „Ta mumia może być najstarszą i najbardziej kompletną mumią znalezioną do tej pory w Egipcie”.

Inne odkryte grobowce należą do Kunumjetepa, inspektora urzędników, nadzorcy szlachty i kapłana za panowania Unasa, ostatniego faraona V dynastii. Był ozdobiony scenami z życia codziennego.

Ekspedycja odkryła grupę grobowców należących do piątej i szóstej dynastii Starego Państwa. [Amr Nabil/AP Photo]

Kolejny grób należy do Marii – „strażniczki tajemnic i pomocnicy wielkiego naczelnika pałacu”.

Kapłański tytuł „Tajnej Straży” nadawał wyższemu urzędnikowi pałacowemu władzę i władzę do wykonywania specjalnych obrzędów religijnych.

Hawass dodał, że trzeci grobowiec należał do kapłana z kompleksu piramid faraona Pepi I, a czwarty do sędziego i skryby imieniem Fedek.

Mostafa Waziri, przewodniczący Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, powiedział, że grobowiec Fedka zawiera „największą kolekcję posągów”, jaką kiedykolwiek znaleziono w okolicy.

Wśród grobów znaleziono liczne figurki, w tym jedną przedstawiającą mężczyznę i jego żonę oraz kilku służących.

Wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO rozległe cmentarzysko w starożytnej stolicy Egiptu, Memfis, obejmuje tuzin piramid, grobowce zwierząt i stare koptyjskie klasztory chrześcijańskie.

W oddzielnym ogłoszeniu na początku tygodnia zespół naukowców z Uniwersytetu w Kairze ujawnił nieznane wcześniej szczegóły dotyczące zmumifikowanego nastolatka, którego historia sięga 300 roku pne.

READ  Ci, którzy przegrali jackpot Mega Millions w wysokości 1,35 miliarda dolarów, mogli wygrać kolejne miliony

Korzystając z tomografii komputerowej, zespół naukowców rzucił nowe światło na wysoki status społeczny chłopca, potwierdzając zawiłe szczegóły amuletów umieszczonych w jego zmumifikowanym ciele i rodzaj pochówku, jaki otrzymał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *