Najstarsza szkoła w mieście

0
110

To był wielki dzień dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej. W piątek 18 maja „dwójka” przygotowała specjalne wydarzenia z okazji swojego setnego jubileuszu. Były gratulacje, prezenty i mnóstwo wspomnień. Na uroczystość przybyli obecni i byli pracownicy placówki oraz wielu absolwentów najstarszej sochaczewskiej szkoły.

Obchody 100-lecia rozpoczęły się od mszy św. w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Boryszewie. Celebrował ją ks. proboszcz Jacek Skrobisz. Duchowny w kazaniu nawiązywał m.in. do wielu pokoleń absolwentów boryszewskiej podstawówki. Mówił o tym, jak zmieniały się warunki społeczne, jakość edukacji, stosunek do nauczania religii. Mszę „śpiewająco” uświetniła schola pod kierunkiem Agnieszki Przybyłek i zespół instrumentalny prowadzony przez Katarzynę Proch.

Główna część uroczystości odbyła się w szkolnej sali gimnastycznej, gdzie spotkali się nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście. Obecni byli m.in. burmistrz Piotr Osiecki oraz jego zastępcy Marek Fergiński i Dariusz Dobrowolski, radni miejscy z przewodniczącym Sylwestrem Kaczmarkiem, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, radny sejmiku wojewódzkiego Adam Orliński, dyrektor biura poselskiego Macieja Małeckiego, Łukasz Gołębiowski, dyrektorzy miejskich placówek oświaty, kultury i sportu i wiele osób przez lata związanych ze szkołą.

– Oddaję szacunek całej szkolnej społeczności, która obchodzi tak piękny jubileusz. Przez sto lat wiele pokoleń absolwentów przychodziło do Szkoły Podstawowej nr 2, pobierali edukację i przede wszystkim kształtowali swoją osobowość. Dziękuje byłym i obecnym nauczycielom, którzy dają wzór swoim wychowankom. To nie mury kształtują szkolę, lecz ludzie, którzy się z niej wywodzą. Absolwenci, którzy przybyli na jubileusz wspominali powstałe z czasów szkolnych przyjaźnie, cudowny okres dzieciństwa, wzorce postępowań zakorzenione tutaj w ich sercach i umysłach – mówił burmistrz Piotr Osiecki.

W tym wyjątkowym dniu oczami wyobraźni widzę osiem lat, które przeżyłem w tej szkole. Widzę moje koleżanki i kolegów z klasy oraz nauczycieli. Szkoła ta nauczyła nas podstaw życia. Wyszliśmy stąd z podniesioną głową, poszliśmy w świat i mogliśmy osiągać sukcesy w życiu. W imieniu swoim i rady miejskiej życzę „dwójce” kolejny przynajmniej stu lat – mówił absolwent SP 2, przewodniczący Rady Miejskiej w Sochaczewie, Sylwester Kaczmarek.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2, Dariusz Kosiński wręczył zasłużonym osobom specjalnie przygotowane na ten dzień medale. Sam w imieniu szkoły odebrał wiele prezentów od zaproszonych gości.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. Anna Wasilewska, która przez 18 lat uczyła w „dwójce” geografii oraz Hanna Celeda, była dyrektor szkoły, która sprawowała tę funkcję najdłużej w historii placówki – 25 lat.

W szkolnym korytarzu, dzięki zaangażowaniu emerytowanych pracowników placówki, którzy udostępnili swoje zbiory, zaprezentowano wystawę zdjęć ukazującą 100-letnią historię szkoły. Przybyli mogli przejrzeć kroniki, zobaczyć jak wyglądały szkolne mundurki, usiąść w charakterystycznej ławce, z otworem na kałamarz (znanych nawet nie tak dawnym absolwentom z pracowni plastycznej).

Po południu na szkolnym boisku odbył się wielopokoleniowy piknik. Zorganizowano gry i zabawy dla najmłodszych, na scenie zaprezentowała się grupa „Jagódki” z Miejskiego Przedszkola nr 4 oraz maluchy z przedszkola nr 7. Laureatki szkolnego konkursu „Mały Idol” dały pokaz swoich umiejętności wokalnych. Było też trochę humoru – skecze w wykonaniu kabaretu „Nowaki” ze Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie. Akcenty ludowe wprowadziły dwie grupy Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Folklorek”. Na zakończenie wystąpił zespół Black and White.

Maciej Frankowski

Absolwent SP 2