NASA i Axiom ujawniają nowe skafandry kosmiczne dla misji Artemis III na Księżyc

„Pamiętasz Neila Armstronga i Buzza Aldrina – wskoczyli na powierzchnię Księżyca” – powiedział ówczesny administrator NASA Jim Bridenstine podczas wydarzenia w 2019 roku. „Cóż, teraz faktycznie będziemy chodzić po powierzchni Księżyca, co znacznie różni się od naszych skafandrów w przeszłości”.

Ale audyt inspektora generalnego NASA w sierpniu 2021 roku wykazał, że skafandry kosmiczne NASA będą gotowe najwcześniej w kwietniu 2025 roku. Do czasu opublikowania audytu NASA już zabiegała o pomysły z przemysłu kosmicznego.

W czerwcu ubiegłego roku NASA wybrała dwie firmy, Axiom i Collins Aerospace, do opracowania przyszłych skafandrów kosmicznych NASA dla Księżyca, a nagrody ISS będą warte 3,5 miliarda dolarów dla firm do 2034 roku. Tylko Axiom i Collins złożyły kompletne oferty na wykonanie zamówienia.

We wrześniu Axiom wygrał pierwszą transzę: 228 milionów dolarów na rozwój kostiumu księżycowego.

NASA przedstawiła wymagania dotyczące skafandra księżycowego, aby uzyskać dostęp do pracy i wiedzy NASA z poprzednimi skafandrami kosmicznymi, w tym xEMU. Axiom zachowa własność skafandrów, nawet jeśli będą używane przez astronautów NASA.

„Pomyśl o tym jak o wynajętym samochodzie”, powiedziała Laura Kearney, kierownik NASA, która nadzoruje program skafandrów kosmicznych. „Więc Axiom zapewni sprzęt zarówno do szkolenia, jak i lotu. Przyniosą ten sprzęt, a my niech NASA go użyje i uruchomi go na powierzchni Księżyca w naszym spacerze po księżycu”.

Urzędnicy Axiom powiedzieli, że połowa ich projektu jest oparta na xEMU. Obejmuje buty, kopułkę kasku i górną część tułowia. „NASA włożyła ogromny wysiłek w zaprojektowanie tej sztywnej górnej części tułowia” – powiedział Mr. — powiedział Ralston. „Poprawiliśmy kilka drobnych szczegółów, ale w większości jest to transfer bezpośredni”.

Axiom dodaje innowacje projektowe profesjonalistom z branży motoryzacyjnej, naftowej i gazowej oraz teatralnej. Kombinezon ciśnieniowy – część, która zapobiega przedostawaniu się powietrza do przestrzeni kosmicznej – oraz rękawice to dwa przykłady elementów zaprojektowanych przez inżynierów Axiom, powiedział Mark Greeley, kierownik projektu ds. operacji kosmicznych w firmie Axiom.

READ  Putin powołuje się na Stalingrad, aby przewidzieć zwycięstwo „nowego nazizmu” na Ukrainie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *