NASZE LOKALNE DZIEJE…STRUGI

0
92

W niedzielę 15 lipca po raz kolejny spotkali się miłośnicy lokalnej historii Teresina w ramach projektu „Nasze lokalne dzieje…”. Tym razem gościł nas pałac w Strugach.

Mimo deszczowej pogody i konkurencji finałowego mundialowego meczu do Strug przybyło blisko 30 osób, w tym  mieszkańcy Strug, Teresina a także Sochaczewa i Wiskitek. Gościem specjalnym spotkania był Artur Nadolski, warsawianista, autor książki „Z szablą na Moskala” – opowieści o Barbarze Czarnowskiej, urodzonej w Strugach. To nadal mało znana historyczna postać wywodząca się z naszej teresińskiej ziemi. Urodziła się w Strugach w 1810 roku, a dwadzieścia lat później wzięła udział w Powstaniu Listopadowym, jako jedyna kobieta oficer w polskiej armii. Co więcej:  zasłynęła brawurową szarżą na oddziały rosyjskie po Sierpcem w 1831 roku, za co odznaczona została Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Jest trzecią kobietą – Polką odznaczoną tym najwyższym wojskowym odznaczeniem. Spotkanie było ciekawą gawędą naszego gościa o bohaterce ze Strug. Swoimi refleksjami dzielili się również uczestnicy, a wśród nich ci, którzy swoje korzenie wywodzą też z tej małej miejscowości.

Był też czas na pytania. Autor zapowiedział drugie poprawione wydanie publikacji w związku z dotarciem do nowych materiałów o Barbarze Czarnowskiej. W drugiej części spotkania w przypałacowym parku posadzony został dąb poświęcony Barbarze Czarnowskiej. Jest to kolejne drzewo posadzone w ramach akcji „100 dębów na 100 – lecie”. Organizatorami cyklu spotkań „Nasze lokalne dzieje..” są Gminna Biblioteka Publiczna w Teresinie oraz Stowarzyszenie „Teresin – nasze korzenie”.