Nie gaśmy w sobie ducha

0
29

Z Martą Wasilewską, kierownikiem Sekcji Teatru, Estrady i Sztuk Pięknych w Sochaczewskim Centrum Kultury, o ofercie zajęć, planowanych wydarzeniach artystycznych i projektach realizowanych online, rozmawia Iza Strzelecka.

Nieco ponad miesiąc temu w Sochaczewskim Centrum Kultury rozpoczął się nowy sezon artystyczny. W ramach inauguracji zaprezentowany został innowatorski spektakl Teatru Maska inspirowany „Balladyną” Juliusza Słowackiego. Uroczyste otwarcie sezonu odbyło się jednak w innych warunkach niż zazwyczaj, bez udziału publiczności.
Tegoroczną inaugurację sezonu połączyliśmy z ogólnopolską akcją – Narodowe Czytanie. Dawid Żakowski, prowadzący grupę teatralną „Maska”, wyreżyserował spektakl oparty na dramacie Słowackiego. W przedstawieniu wzięli również udział tancerze „Abstraktu”. Sztuka połączona została z czytaniem performatywnym, w które z kolei zaangażowali się instruktorzy i pracownicy SCK. Przygotowaliśmy też własną oprawę muzyczną. Jednym słowem duże przedsięwzięcie, w którym wzięły udział wszystkie nasze grupy. Ze względów bezpieczeństwa związanych z panującą pandemią, wydarzenie to nie mogło odbyć się z udziałem publiczności, dlatego spektakl transmitowany był online. Mieliśmy duże grono odbiorców, którzy wprawdzie nie mieli możliwości obejrzenia spektaklu na sali widowiskowej, ale śledzili na bieżąco transmisję w internecie.

Wraz z początkiem września, we wszystkich trzech lokalizacjach SCK wznowione zostały zajęcia stacjonarne. Co aktualnie można znaleźć w ofercie artystycznej Sekcji Teatru, Estrady i Sztuk Pięknych?
Mamy zajęcia wokalne prowadzone przez Piotra Milczarka, które odbywają się w SCK przy ul. Chopina 101. Tam działają również pracownie „Plastek” i „Przestrzeń Otwarta”, które prowadzi Monika Boruta-Sałacińska. W „Plastku” odbywają się zajęcia plastyczne ukierunkowane na naukę przez zabawę. Jest to oferta skierowana głównie do dzieci w wieku szkolnym. Z kolei w pracowni „Przestrzeń Otwarta” spotykają się dorośli, którzy malują obrazy, rysują oraz tworzą różne formy przestrzenne. W SCK w Chodakowie znajduje się również Pracownia Ceramiki „Majolika”, w której pod okiem Mai Ryż można poeksperymentować z gliną. Jest jeszcze nasza flagowa grupa taneczna „Abstrakt”, prowadzona przez Monikę Osiecką-Jaworską. Zajęcia odbywają się w kilku grupach wiekowych, nabór wciąż trwa, więc miłośnicy tańca mogą cały czas się zgłaszać. Część zajęć, podlegających sekcji którą się opiekuję, odbywa się także w SCK przy ul. 15 Sierpnia 83. Tutaj mamy zajęcia teatralne prowadzone przez Dawida Żakowskiego, czyli Teatr Maska. Niedawno przeprowadzony został nabór, pojawiło się kilka nowych osób, ale chętni nadal mogą się zgłaszać. Są też zajęcia z rysunku i malarstwa, czyli „Pracownia Wytwórnia”, którą prowadzi Ewa Kubeł-Zielińska. Tutaj rozwijają swój warsztat zarówno dzieci, jak i młodzież, która przygotowywana jest do egzaminów wstępnych na studia na kierunkach artystycznych.

Czy w ofercie prowadzonej przez Ciebie sekcji pojawiły się w tym sezonie jakieś nowości?
Tak, nowym projektem jest Teatr Lalkowy dla dzieci Pac-Pac. Na zajęciach, które poprowadzi Monika Boruta-Sałacińska, dzieci będą tworzyły lalki i pacynki. W projekt zaangażowała się też córka artystki Julia Sałacińska, która pisze scenariusze i opracuje projekty graficzne lalek. Będą to kilkumiesięczne kreatywne zajęcia, które zakończone zostaną przedstawieniem z udziałem dzieci i instruktorów. Finał tego projektu zaprezentujemy online. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym, zajęcia odbywać się będę w Chodakowie. Druga nowość to zajęcia taneczne w stylu Hip-Hop czyli zespół Planet-a, który związał się we współpracy ze Szkołą Tańca Pasjonat. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc, więc chętni mogą się jeszcze zgłaszać. Te zajęcia odbywać się będą w Boryszewie. Planujemy też, jeszcze w tym roku, wydać płytę muzyczną. Prace już się rozpoczęły, więcej szczegółów podamy niebawem.

Jednym z filarów Sekcji Teatru, Estrady i Sztuk Pięknych są wystawy malarskie w Galerii ZeDeK. Czy w obecnych okolicznościach galeria będzie czynna?
Będziemy działać hybrydowo. Galerię ZeDeK można odwiedzać w piątki w godz. 16.00 – 19.00, po wcześniejszej rejestracji. Natomiast finisaż wystaw odbywać się będzie online, w formie prezentacji, które przygotowuje Anna Wolińska. Obecnie mamy wystawę „Wewnętrzny ogród” Anny Merskiej-Mitan, która dostępna jest dla gości jeszcze w dwa najbliższe piątki. Finisaż wystawy odbędzie się online 30 października. Kolejną artystką, która pokaże u nas swoją wystawę jest Małgorzata Kapłan. Planujemy też zorganizować przechodnią wystawę papieską, która prezentowana będzie we wszystkich trzech lokalizacjach Sochaczewskiego Centrum Kultury. W ten sposób uczcimy trwający Rok Papieski.

Wydarzenia z udziałem publiczności w Sochaczewskim Centrum Kultury zostały tymczasowo zawieszone. Jednym z nich był koncert finałowy projektu Open Day – Sochaczew Rozśpiewany, który rokrocznie cieszył się dużą popularnością, wypełniał widownię. Niedawno pojawiły się informacje o castingu online. Czy to oznacza, że projekt będzie zrealizowany?
„Open Day – Sochaczew Rozśpiewany” to duży muzyczny projekt zakończony zawsze wielką galą. Ma charakter konkursu, ale opartego bardziej na współpracy niż rywalizacji. Uczestnicy wspólnie biorą udział w zajęciach wokalnych i warsztatach. Przez kilka miesięcy szlifują swoje umiejętności, by móc później wystąpić na profesjonalnej scenie. Uruchomiliśmy castnig online. Planujemy zmienić formułę koncertu finałowego, ale z realizacji projektu nie chcemy rezygnować.

Planowane są również inne konkursy online?
Tak, jeden z nich to konkurs wokalny o tematyce patriotycznej – „Polskie drogi”, którego koordynatorem będzie Piotr Milczarek. W grudniu ogłosimy też konkurs na Ozdobę Świąteczną i Kartkę Bożonarodzeniową. Przeprowadziliśmy już metodą online konkurs o tematyce wielkanocnej i formuła ta się sprawdziła. Dodam, że obecnie trwa konkurs organizowany przez impresariat. Jest to konkurs plastyczny zatytułowany „Bazyliszek. Poznajemy polskie legendy”. Do końca października czekamy na ilustracje obrazujące tę legendę. Regulamin dostępny jest na naszej stronie internetowej.

Jest to niewątpliwie trudny czasu dla kultury, ale SCK nie zwalnia tempa. Wciąż dużo się dzieje.
Czas jest trudny dla wszystkich, dlatego tym bardziej nie powinniśmy zatrzymywać się teraz wyłącznie na konsumpcji i obawach o nasze zdrowie. W Sochaczewskim Centrum Kultury przygotowaliśmy ofertę dla osób o różnych zainteresowaniach, staramy się dotrzeć do każdej grupy wiekowej. Myślę, że powinniśmy w tym niełatwym okresie się zjednoczyć, a przede wszystkim nie gasić w sobie ducha.