Niedziela z Kapelą Mazowiecką

0
60

Przed nami kolejny koncert w ramach Sochaczewskiego Festiwalu Folklorystycznego. W niedzielę o 19.00 na placu Kościuszki wystąpi doskonale znana i ceniona Ludowa Kapela Mazowiecka. Wstęp na koncert jest wolny.

Spotkali się w latach osiemdziesiątych w Zakładowym Domu Kultury w Boryszewie w folklorystycznym Zespole Pieśni i Tańca „Boryszewiacy”. Wtedy to klarnecista Andrzej Skupiński zaprosił solistki Dorotę Zaczkowską i Bożennę Skrzynecką (wcześniej znane jako siostry Bryńskie) do wspólnych występów z Kapelą Mazowiecką. Od początku bytności w zespole były jego filarami. Mogliby się realizować w różnych gatunkach muzycznych, ale świadomie wybrali ludowość. Mimo zmieniających się mód i muzycznych trendów, pozostają wierni melodiom pradziadów, bo wiedzą, że w nich tkwią nasze korzenie, nasza kulturowa odrębność, którą warto pielęgnować. Od ponad 20 lat folklor naszego regionu i kraju popularyzuje Ludowa Kapela Mazowiecka z Sochaczewa.

Oprócz muzyki ludowej, kapela wykonuje kolędy i pastorałki, utwory sakralne, patriotyczne i biesiadne. W repertuarze ludowym mają utwory łowickie z charakterystycznym klapokiem i kujonem, mazowieckie, krakowskie, rzeszowskie, lubelskie, a nawet melodie kraju goszczącego kapelę podczas zagranicznych wyjazdów. A było ich sporo: wielokrotnie Bułgaria, Francja, NRD, RFN, Szwecja, Belgia, Szwajcaria.

Kapela posiada bogaty dorobek. To koncerty dla delegacji rządowych, w ambasadach, w pałacu w Walewicach, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Janowie Podlaskim na światowej aukcji w stadninie koni, w Żelazowej Woli.

Muzyka na żywo, piękne stroje, instrumenty i sami wykonawcy w towarzystwie swoich wnucząt, zaprezentowali krakowskiego lajkonika i dziecięce zabawy ludowe, wzbudzając zachwyt najmłodszej publiczność.