Niedzielny Recital Chopinowski w Żelazowej Woli – Marek Bracha

0
104

Położona w odległości 54 kilometrów od Warszawy Żelazowa Wola jest odwiedzana przez wielu turystów i melomanów z kraju i z zagranicy. Tu przyszedł na świat Fryderyk Chopin, tu też znajduje się park i muzeum – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, w którym odbywają się cykliczne koncerty, zainicjowane w 1954 roku przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianistę i pedagoga.

Sezon koncertowy trwa od maja do końca września. W tym czasie, w każdą niedzielę, odbywają się recitale w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych pianistów. Niedzielne Recitale Chopinowskie odbywają się o godzinie 12.00 i 15.00. 8 lipca wystąpi Marek Bracha. (g. 12.00 Recital Chopinowski na instrumencie historycznym – Erard z 1838 r.)

Biogram artysty:
Marek Bracha urodził się 3 II 1986 w Warszawie, gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku siedmiu lat pod kierunkiem Marzeny Jasińskiej. W 2005 roku ukończył z wyróżnieniem Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pracował pod okiem Teresy Manasterskiej, Joanny Ławrynowicz i Alicji Palety-Bugaj. Z wyróżnieniem ukończył studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffrey’a Goviera.
Brał udział w wielu festiwalach muzycznych, takich jak: 65. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, 44. Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, La Folle Journée Chopin Open w Warszawie, Chopin w Ogrodach Luksemburskich w Paryżu. W 2000 roku reprezentował Polskę na międzynarodowej wystawie „EXPO 2000” w Hanowerze, występując z recitalami chopinowskimi. W 2005 roku ponownie zagrał na „EXPO 2005” w Aichi w Japonii. W grudniu 2010 roku artysta dał recital w National Center for Performing Arts [Opera Narodowa] w Pekinie podczas uroczystej gali kończącej obchody Roku Chopinowskiego w Chinach.
Pianista koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Francji, we Włoszech, Albanii, Libii, USA, Rosji, Wenezueli, Japonii, Chinach, Mongolii i na Ukrainie.
Artysta ma w swoim dorobku liczne nagrody i wyróżnienia na krajowych i zagranicznych konkursach pianistycznych. Ostatnio otrzymał II nagrodę [pierwszej nie przyznano] na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Mariańskich Łaźniach w Czechach w sierpniu 2010 roku. W październiku tego samego roku znalazł się on w grupie czterech pianistów reprezentujących Polskę w II etapie 16. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Wstęp:
W cenie biletu wstępu do Parku.

foto: Małgorzata Kazur