Niedzielny Recital Chopinowski w Żelazowej Woli – Wojciech Świtała

0
96

Położona w odległości 54 kilometrów od Warszawy Żelazowa Wola jest odwiedzana przez wielu turystów i melomanów z kraju i z zagranicy. Tu przyszedł na świat Fryderyk Chopin, tu też znajduje się park i muzeum – Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, w którym odbywają się cykliczne koncerty, zainicjowane w 1954 roku przez prof. Zbigniewa Drzewieckiego, wybitnego polskiego pianistę i pedagoga.

Sezon koncertowy trwa od maja do końca września. W tym czasie, w każdą niedzielę, odbywają się recitale w wykonaniu wybitnych polskich i zagranicznych pianistów. Niedzielne Recitale Chopinowskie odbywają się o godzinie 12.00 i 15.00. 22 lipca wystąpi Wojciech Świtała. (g. 12.00 Recital Chopinowski na instrumencie historycznym – Erard z 1838 r.)

Biogram artysty:
Wojciech Świtała ur. 5 X 1967 w Rudzie Śląskiej, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Józefa Stompla. W latach 1991-1996 pracował pod kierunkiem profesorów Karla-Heinza Kämmerlinga, André Dumortiera i Jeana-Claude’a Vanden-Eyndena. Jest laureatem międzynarodowych konkursów: w Bardolino (Włochy, I nagroda), Konkursu im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud w Paryżu (II Grand Prix, nagroda publiczności, nagroda dla najlepszego pianisty Europejczyka), Konkursu Pianistycznego w Montrealu. Na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1990) otrzymał nagrodę za najlepsze wykonanie poloneza oraz szereg nagród pozaregulaminowych.

Koncertował w większości krajów europejskich, Argentynie, Maroku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Libii, USA i Kanadzie. Występował z większością orkiestr symfonicznych w kraju (m.in. z Sinfonią Varsovia, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Śląską) pod batutą takich dyrygentów, jak Agnieszka Duczmal, Jan Krenz, Tadeusz Strugała, Volker Schmidt-Gertenbach, Krzysztof Missona, Jerzy Katlewicz, Mirosław Błaszczyk i Tomasz Bugaj. Poza działalnością solistyczną pianista chętnie sięga po utwory kameralne, wykonując je ze skrzypkiem Szymonem Krzeszowcem, Kwartetem Śląskim, Kwartetem Camerata, The Royal String Quartet czy orkiestrą Aukso.

Od roku 1998 Wojciech Świtała zajmuje się pracą pedagogiczną – obecnie jest profesorem akademickim w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach; w kadencji 2008-2012 pełnił również funkcję prorektora ds. dydaktyki i nauki. We wrześniu 2012 roku objął kierownictwo Katedry Fortepianu. Zasiadał w jury takich konkursów pianistycznych, jak: Międzynarodowy Konkurs im. Marguerite Long i Jacques’a Thibaud w Paryżu, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Ogólnopolski Konkurs im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Konkurs na stypendia fundacji Yamaha, Konkurs EPTA w Krakowie i innych. W roku 2015 po raz pierwszy będzie jurorem w XVII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Artysta w 2014 został powołany do Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

Wstęp: w cenie biletu wstępu do Parku.

foto: Małgorzata Kazur