Nieudane zakończenie rundy

0
24

Rugbiści Orkana Sochaczew przegrali dwa ostatnie mecze w rundzie jesiennej, w derbach Mazowsza – z Pogonią Awenta Siedlce i warszawską Skrą. Z bilansem trzech zwycięstw i pięciu porażek kończą ten rok na siódmym miejscu w tabeli Ekstraligi.

Przedostatnia kolejka rozegrana została w niedzielę 10 listopada. Sochaczewscy rycerze pojechali do Siedlec. W pierwszej części spotkania byli równymi rywalami dla trzeciej drużyny w Polsce w ubiegłym sezonie. 10 punktów dla Orkana (przyłożenie, podwyższenie i karny) zdobył niezawodny Michał Kępa. Mimo to gospodarze, między innymi dzięki dwóm przyłożeniom, prowadzili do przerwy 15:10.

W drugiej połowie Pogoń zdominowała grę, szczególnie w formacji młyna dyktowanego. Sochaczewski zespół bronił się, a siedlczanie dążyli do czwartego przyłożenia dającego im punkt bonusowy. Dopieli swego, wygrywając pewnie, różnicą 17 punktów.

Starcia z warszawską Skrą zawsze były bardzo wyrównane i przynosiły wiele emocji. W ostatnim meczu jesienią, w niedzielę 17 listopada, w Wielkich Derbach Mazowsza Orkan zagrał ze stołecznym klubem na warszawskim Bemowie. Spotkanie było transmitowane na żywo na kanale Polsat Sport Fight.

Przed meczem pełniący rolę grającego trenera Maciej Brażuk dokonał kilku zmian w wyjściowym ustawieniu. Między innymi już od pierwszej minuty w pierwszej linii młyna mogliśmy zobaczyć Michała Polakowskiego. Orkan rozpoczął świetnie. Już w 2. minucie wyszedł na prowadzenie. Bartłomiej Sadowski otrzymał długie, dokładne podanie ze środka boiska, popędził swoim lewym skrzydłem i w decydującym momencie oddał piłkę w ręce Taniela Samity. Tongijczyk popędził z jajem na pole punktowe. Położył ją blisko słupów, a Michał Kępa nie miał problemu z podwyższeniem kopiąc z łatwej pozycji na bramkę. Skra odpowiedziała po czterech minutach. Warszawska drużyna dała pokaz siły swojego młyna, wpychając się maulem ofensywnym na pole punktowe Orkana. Taką samą akcję przeprowadzili chwilę później i po kwadransie gry Skra objęła prowadzenie 10:7. Dwie celne próby z rzutów karnych Michała Kępy pozwoliły utrzymać sochaczewianom kontakt – w 28. minucie chwilowo prowadzili nawet 13:10. Pierwsza część spotkania zakończyła się ostatecznie remisem.

W ostatnich minutach pierwszej połowy rozpoczęła się też niestety fala kontuzji w szeregach sochaczewskiej drużyny. Boisko musiał opuścić Joshua Chisanga (skręcenie kostki), którego w trzeciej linii młyna zastąpił Maciej Brażuk. Innym graczem pierwszej ósemki, który doznał urazu był Jan Mroziński, a młynarz Michał Gadomski uskarżał się na ból barku. Ponadto w formacji ataku kontuzji doznał Marcin Krześniak.
Po czterech z ośmiu możliwych zmian Orkan przystąpił do drugiej części spotkania. Gospodarze natomiast dalej walczyli w wyjściowym składzie, zostawiając świeże siły z ławki na końcówkę meczu. Po siedmiu minutach po wznowieniu gry warszawiacy przeprowadzili akcję 5+2 i wyszli na prowadzenie 20:13. Na 20 minut przed ostatnim gwizdkiem sędziego kolejnym celnym kopem z karnego zdołał zmniejszyć straty Michał Kępa. Pomimo determinacji obydwu drużyn, Orkana walczącego o zwycięstwo i Skry starającej się zdobyć ofensywny punkt bonusowy za czwarte przyłożenie, wynik 20:16 nie zmienił się już do końca meczu.

Teraz rugbistów czeka kilka miesięcy przerwy. Powrócą na boisko wiosną, aby walczyć w rundzie rewanżowej. To jak przepracują zimę, będzie miało wielkie znaczenie. Jesieni niestety nie mogą zaliczyć do udanych. 14 punktów w ośmiu meczach to zdecydowanie poniżej ambicji i oczekiwań sochaczewskiej drużyny.

Pogoń Siedlce – RC Orkan Sochaczew 27:10 (15:10)
Orkan: Tomasz Gasik, Michał Szwarc (Krystian Mechecki), Lote Fakatou, Jakub Młyńczak, Bartłomiej Sadowski, Michał Kępa, Adrian Pętlak (Artur Fursenko), Joshua Chisanga, Taniela Samita (Jan Mroziński), Jakub Budnik (Sebastian Misiak), Mateusz Pawłowski (Tomasz Markiewicz), Emmanuel Mavala, Michał Polakowski (Sandro Jelia), Michał Gadomski (Wiktor Dobrowolski), Razhdeni Bagaturia (Łukasz Syperek).
Punkty: Michał Kępa 10

Skra Warszawa – RC Orkan Sochaczew 20:16 (13:13)
Orkan: Jakub Młyńczak, Bartłomiej Sadowski, Lote Fakatou (Tomasz Gasik), Taniela Samita, Marcin Krześniak (Michał Szwarc), Michał Kępa,  Artur Fursenko, Joshua Chisanga (Maciej Brażuk), Emmanuel Mavala, Jakub Budnik, Mateusz Pawłowski, Jan Mroziński (Tomasz Markiewicz), Michał Polakowski (Łukasz Syperek), Michał Gadomski (Sandro Jelia), Razhdeni Bagaturia,
Punkty: Michał Kępa 11, Taniela Samita 5