Niezłomni po raz dziesiąty

0
127

Za nami jubileusz Muzealnych Spotkań z Żołnierzami Wyklętymi. Niezwykli goście, prelekcje i projekcje filmowe, a także odsłonięcie pamiątkowej tablicy stanowiły główny element obchodów. Sochaczewska delegacja złożyła również kwiaty w Witkowicach, w miejscu walki porucznika Łukasza Cieplińskiego i porucznika Jana Tabortowskiego

Bardzo cieszy, że tak licznie w wydarzeniu wzięła udział młodzież z sochaczewskich szkół. Jak mówił dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, to przecież w dużej mierze od nich zależy czy pamięć o „wyklętych” przetrwa. Oprócz tego w muzeum zgromadzili się samorządowcy, przedstawiciele miejskich instytucji, jednostki wojskowej z Bielic oraz miłośnicy historii.

Warto też nadmienić, że muzealne spotkania to nie tylko jeden dzień w roku poświęcony kultywowaniu pamięci o bohaterach. Wiążą się one z całoroczną pracą nad projektem badawczym „Wyklęci znad Bzury”, którego  celem jest upamiętnienie i przybliżanie sylwetek żołnierzy polskiej konspiracji niepodległościowej po roku 1945. Badacze skupiają się na zasłużonych, którzy swój szlak bojowy II wojny światowej, zaczynali w rejonie Sochaczewa, podczas bitwy nad Bzurą w 1939 r. Przez 9 lat w ramach projektu udało się odnaleźć i zaprezentować biogramy wielu żołnierzy i oficerów WP. Rozpowszechniono w ten sposób wiedzę o postaciach takich jak np. generał Aleksander Krzyżanowski ps. Wilk czy pułkownik Łukasz Ciepliński ps. Pług, podpułkownik Władysław Liniarski,  podpułkownik Stanisław Kasznica ps. Maszkowski. Z tymi i innymi ważnymi postaciami można zapoznać się zwiedzając wystawę „Żołnierze Wyklęci-Chwalebni Bohaterowie Bitwy nad Bzurą 1939 r.”. Zwiedzający zapoznać się z dwoma nowymi biogramami, specjalnie przygotowanymi na tegoroczną edycję. Dotyczyły one Józefa Parczyńskiego oraz Apoloniusza Zawilskiego.

Zwieńczeniem wydarzenia było odsłonięcie na budynku muzeum tablicy pamiątkowej poświęconej majorowi Władysławowi Starzykowi ps. Korwin i kapitanowi Wilhelmowi Kosińskiemu ps. Mścisław, którzy byli komendantami sochaczewskiego Obwodu AK „Skowronek”. Rodziny obydwu „niezłomnych” były honorowymi gośćmi uroczystości.

X Muzealne Spotkania z Żołnierzami Wyklętymi objęte były Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. (ap)

Niedługo więcej na ten temat.