NOC MUZEÓW W PAŁACU W GAWŁOWIE

0
35

NOC MUZEÓW W PAŁACU W GAWŁOWIE, BIEG PRZEŁAJOWY POD PATRONATEM WÓJTA GMINY SOCHACZEW

W sobotę, 18 maja 2019 odbędzie się  po raz pierwszy NOC MUZEÓW w pałacu w Gawłowie, podczas której pod patronatem wójta gminy Sochaczew Mirosława Orlińskiego zorganizowany zostanie bieg przełajowy na terenie zabytkowego parku w Gawłowie, na dystansie 1814 metrów.

Skierowany on jest do amatorów aktywnego wypoczynku i biegania w każdym wieku.  W pięknym malowniczym parku podczas biegu uczestnicy napotkają przeszkody stworzone przez przyrodę co sprawi, że bieg ten będzie atrakcją dla nie tylko ciała ale i ducha.

Organizatorem biegu jest Stowarzyszenie „Aktywni Sochaczew” oraz Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza. Zgłoszenia do biegu w dniu 18.05 na terenie parku w godzinach 17:00-18:00. Opłata startowa: 20 zł od osób pełnoletnich, 10 zł od osób niepełnoletnich do 16 lat.  Opłaty przeznaczone na organizację i cele statutowe fundacji. Więcej informacji na stronie Facebook Pałac w Gawłowie.

W tym dniu od godziny 17:00 możliwe jest zwiedzanie pałacu, w którym znajduje się wystawa przenosząca nas w czasie, „Franciszkanie z Niepokalanowa na przymusowych robotach fortyfikacyjnych w rejonie Sochaczewa 1944-45” oraz pocztówki dawnego Sochaczewa z kolekcji Andrzeja Kornackiego.

Dalsza część wieczoru zarezerwowana będzie na ognisko od godziny 19.00 śpiewy przy gitarowym wtórowaniu, pieczenie kiełbasek.

Kolejnego dnia 19 maja 2019 Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza w godzinach 13:00-18:00 na piknik historyczny pod nazwą „Przypadki Ambrożego Skarżyńskiego”. Gwiazdą spotkania będzie Robert Gonera, który podczas monodramu wcieli się w postać patrona Fundacji Ambrożego Skarżyńskiego, właściciela dóbr Gawłowo i Żukowo w I połowie XIX wieku, oficera wojsk Księstwa Warszawskiego, adiutanta Napoleona Bonaparte.

Warto tego dnia odwiedzić Gawłów także ze względu na pokazy Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Pułku 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego.

W czasie pikniku prezentować się będą stowarzyszenia, fundacje oraz lokalni rękodzielnicy.

Chętnym osobom udostępniony zostanie do zwiedzania pierwszy bunkier z czasów II wojny światowej, który znajduje się pod opieką fundacji. Czekać będzie moc atrakcji dla dzieci oraz miłośników polskiej kuchni, nie zabraknie pysznej grochówki.  Na zakończenie wspólna nauka historycznych tańców.

 

Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Fundacja Ochrony Zabytków Mazowsza z siedzibą w pałacu w Gawłowie zapraszają 19 maja w godzinach 13:00-18:00 na piknik historyczny pod nazwą „Przypadki Ambrożego Skarżyńskiego”. Gwiazdą spotkania będzie Robert Gonera, który podczas monodramu wcieli się w postać patrona Fundacji Ambrożego Skarżyńskiego, właściciela dóbr Gawłowo i Żukowo w I połowie XIX wieku, oficera wojsk Księstwa Warszawskiego, adiutanta Napoleona Bonaparte.

Warto tego dnia odwiedzić Gawłów także ze względu na pokazy Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Pułku 4 Piechoty Xięstwa Warszawskiego. Grupa zaprezentuje broń, umundurowanie oraz zwyczaje żołnierskie z czasów Księstwa Warszawskiego.

Będą to pierwsze tego typu pokazy na terenie Sochaczewa. W czasie pikniku prezentować się będą stowarzyszenia, fundacje oraz lokalni rękodzielnicy. Chętnym osobom udostępnimy również do zwiedzania pierwszy bunkier z czasów II wojny światowej, który znajduje się pod opieką Fundacji. Przewidujemy atrakcje dla dzieci oraz miłośników polskiej kuchni. Na zakończenie wspólna nauka historycznych tańców.

Serdecznie zapraszają organizatorzy