Noc w sochaczewskich muzeach. Dzień u Chopina

0
41

Sochaczewskie muzeum wraz z centrum kultury i grupą zaprzyjaźnionych partnerów zaprasza na wieczorne spotkanie z historią i sztuką. Noc Muzeów to doskonała okazja, by wieczorem, za darmo obejrzeć nie tylko wystawy stałe i czasowe w MZSiPBnB, lecz skorzystać z dodatkowych atrakcji szykowanych specjalnie na tę okazję.

Noc ma zachęcać rodaków do odwiedzania muzeów w ich miejscach zamieszkania, w czasie rodzinnych wycieczek i wakacji, przy każdej nadarzającej się okazji. Muzealnicy chcieliby, aby udział w wernisażach, prelekcjach historycznych, spotkaniach autorskich z pisarzami i innych wydarzeniach artystycznych stał się na Polaków czymś oczywistym. Swoją akcją przekonują, by od muzeów zaglądać nie raz w roku, lecz regularnie. W tym roku Noc odbędzie się 20 maja.

 

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą przy placu Kościuszki 12 zaprasza gości od 18.00 do 24.00.

Program:

18.00 – Premiera książki „Sochaczew historia miasta”, spotkanie z autorami: Jakubem Wojewodą i Mariuszem Samborskim.

19.00 – Otwarcie wystawy Grupy Artystycznej „Jutrzenka” kierowanej przez Przemka Stachowskiego, działającej w Sochaczewskim Centrum Kultury

19.30 – Otwarcie mini zoo – „Nocne ptaki drapieżne – sowy, puchacze, puszczyki”.

20.00 – 21.30- Cykl wykładów i prezentacji:

  1. „Stary Sochaczew” – Radosław Jarosiński i Tomasz Mazurkiewicz, prezentacja pt. „Sochaczew w wojennym obiektywie 1939-1945”;
  2. Mariusz Samborski – wykład pt. „Statut Sochaczewski 1377 r., Siemowita III Starszego”;
  3. Agnieszka Sławińska – wykład pt. „Więźniarki polityczne z Bojanowa”;
  4. Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna – prezentacja pt. „Maciek Gubar – wspomnienie o przyjacielu”.

22.00 – 22.30 – Artystyczny performance „Makro Dźwięki” – Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych prowadzonej przez Gamida Ibadullayev’a działająca w Sochaczewskim Centrum Kultury.

22.30 – „Sztuka, nie wojna” – Przemko Stachowski, pracownia Deco Arch, Sochaczewskie Centrum Kultury.

Dodatkowo:

18.00 – 19.00 – Warsztaty plastyczne dla dzieci prowadzone przez Grupę Artystyczną Jutrzenka

19.00 – 23.00 – Wystawy plenerowe – prezentacja umundurowania historycznego Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

20.00 – 21.30 – Gra edukacyjna dla dzieci i młodzieży- „Znajdź samolot”.

23.00 – 24.00 – Prezentacja filmów i zdjęć z rekonstrukcji historycznych bitew XX wieku Leszka Gizińskiego „Wadera”.

Organizatorzy: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Sochaczewskie Centrum Kultury.

Partnerzy: Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich, Portal „Stary Sochaczew”, Fundacja Wojskowości Polskiej, Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych, Grupa Artystyczna „Jutrzenka, pracownia artystyczna Deco Arch, Grupa OtoFoto.

 

Noc w Stacji Muzeum

Placówka udostępni gościom zabytkowe pojazdy (między innymi salonkę Jaruzelskiego), planuje nocny przejazd składem RETRO przez Sochaczew, pokazy filmowe w Centrum Edukacyjno-Turystycznym o tematyce kolejowej, Grę Mobilną w Skansenie i ognisko. Szczegółowy harmonogram godzinowy, a także opis innych atrakcji dostępny będzie na Sochaczew.pl i stronie internetowej Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie.

 

Dzień u Chopina

Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, obchodzonego corocznie 18 maja, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli zaprasza na spotkanie z Olafem Lubaszenko. Znany aktor będzie czytał pamiętniki Fryderyka Skarbka.

Ojciec chrzestny Fryderyka Chopina, wychowanek jego ojca Mikołaja, członek rodziny do której należał dwór w Żelazowej Woli, jeden z twórców XIX-wiecznej myśli ekonomicznej, ponadto historyk, polityk proponujący ciekawe rozwiązania społeczne, współautor wraz z Samuelem Linde „Słownika języka polskiego”, twórca sztuk teatralnych, pejzażysta-amator, filantrop. Wszechstronny Fryderyk Skarbek to ciekawa postać pod względem politycznym, naukowym i towarzyskim. Jego doświadczenia pozostają wyjątkowo pouczające, gdyż toczyły się w różnych okresach porozbiorowej Polski. Skarbek zasłynął jako autor „Pamiętników” wydanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, które są ciekawym źródłem informacji o XIX wieku. Skarbek opisuje metodę pedagogiczną Mikołaja Chopina, zmiany polityczne, swoje zagraniczne wojaże. Jego wspomnienia poszerzają naszą wiedzę o otoczeniu i przybliżają atmosferę, jaką nasiąkał kompozytor.

Czytaniu w wykonaniu Olafa Lubaszenki będzie towarzyszył recital chopinowski Macieja Woty poprzedzony komentarzem do utworów. Usłyszymy m.in. Balladę g-moll op.23, Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Scherzo h-moll op. 20 i Walca Es-dur op. 18.

Żelazowa Wola 18 maja, godz. 18.00,  „Pamiętniki” Fryderyka Skarbka w interpretacji Olafa Lubaszenki. Wstęp wolny.