Nowa Sucha. Seniorzy odwiedzili Płock

0
240

30 maja 2015 roku Stowarzyszenie Seniorów Gminy Nowa Sucha zorganizowało dla swoich członków wycieczkę do Płocka. Naszą grupę liczącą 38 osób poprowadził przewodnik. Zwiedzanie rozpoczęło się od Bazyliki katedralnej, położonej na Wzgórzu Tumskim 60 m. nad Wisłą.

Bazylika została zbudowana przez biskupa płockiego Aleksandra z Malonne w 1144 roku. W katedrze płockiej były umieszczone słynne dwuskrzydłowe drzwi odlane z brązu w Magdeburgu w XII w. które obecnie znajdują się w Nowogrodzie w Rosji. Teraz w katedrze znajduje się kopia wykonana w 1981 roku.
Katedra była kilkakrotnie przebudowywana. Ostatnią przebudowę wykonano w 1903 roku. W podziemiach Kaplicy Królewskiej znajduje się sarkofag ze szczątkami władców Polski – Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Na sarkofagu znajduje się orzeł z alabastru, który posłużył za wzór dla Armii Berlinga, jako orzełek na czapce.

Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Diecezjalne, w którym znajdują się obrazy religijne rzeźby, instrumenty i szaty liturgiczne. Najcenniejsze eksponaty to Biblia Płocka jest bogato iluminowanym rękopisem z połowy XII w. Tekst Biblii spisano na pergaminie. Biblię zrabowali Niemcy w czasie II wojny światowej, do Płocka wróciła dopiero w 1978 roku.

Również Niemcy zrabowali Pontyfikał Płocki z XII w. najstarszą księgę modlitwy biskupów, który wrócił do Płocka w połowie kwietnia 2015 roku. 15 maja 2015 r. został udostępniony dla zwiedzających.

W Muzeum Mazowieckim obejrzeliśmy bogaty zbiór eksponatów z okresu Secesji oraz dział poświęcony historii Płocka i okolic.

Planując wycieczkę nie wiedzieliśmy, że w ostatnich dniach maja, w Płocku odbywa się Jarmark Tumski. Dla nas był dodatkową atrakcją w czasie zwiedzania Płocka. Po zakończeniu zwiedzania objechaliśmy dookoła Petrochemię, oglądając ją z okien autobusu.