Nowe lekcje muzealne w Muzeum Kolei Wąskotorowej

0
16

W minionym roku zajęcia edukacyjne w naszej jednostce cieszyły się dużym zainteresowaniem i powodzeniem, co przełożyło się na rekordową liczbę 97 przeprowadzonych lekcji muzealnych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oraz pochylając się nad przypadającą w roku bieżącym 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, wzbogaciliśmy naszą ofertę o trzy nowe zajęcia:

Opowieści starych lokomotyw: Siemowit – znawca historii Sochaczewa
Lekcja przeznaczona jest dla przedszkoli i szkół podstawowych (klasy I – III). W jej trakcie kolejowy pług odśnieżny Siemowit przybliży uczestnikom historię naszego miasta. Dzieci poznają najważniejsze wydarzenia, historyczne postaci oraz najciekawsze budowle dawnego Sochaczewa.

Opowieści starych lokomotyw: Bogdan – znawca dziejów kolei wąskotorowych w Polsce
Lekcja przeznaczona jest dla przedszkoli i szkół podstawowych (klasy I – III). W jej trakcie uczestnicy wysłuchają opowieści parowozu o imieniu Bogdan. Dzięki temu, że lokomotywa pracowała na wielu polskich kolejach wąskotorowych, jest dziś ekspertem w ich dziedzinie. Podczas zajęć najmłodsi poznają zatem najważniejsze rodzime kolejki oraz ich historię.

Lekcja z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości: Sochaczew i jego droga do wolności – wybrane zagadnienia
Zajęcia przeznaczone są dla szkół: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W ich trakcie uczestnicy poznają lokalną – sochaczewską drogę do wyzwolenia, a także dzieje miasta tuż po odzyskaniu niepodległości. Zostanie to osiągnięte w oparciu o chronologicznie zaprezentowane wydarzenia historyczne, w szczególności związane z sochaczewskim dworcem, koleją wąskotorową, a także ruinami naszego zamku. W takim ujęciu rocznica 100-lecia odzyskania niepodległości stanie się doskonałym pretekstem, do poszerzenia wiedzy na temat historii Sochaczewa z pierwszej ćwierci XX w.

Wszystkie nowe zajęcia składają się z części teoretycznej i warsztatowej. Odbywają się w sali dydaktycznej Centrum Edukacyjno-Turystycznego oraz w muzealnym skansenie taboru wąskotorowego. Dodatkowym atutem zajęć są pomoce multimedialne (prezentacje, pokazy fotografii i filmów), a dla najmłodszych także moduł plastyczny.

Pełna oferta edukacyjna Muzeum Kolei Wąskotorowej znajduje się na naszej stronie internetowej: www.mkw.e-Sochaczew.pl w zakładce Lekcje muzealne oraz pod niniejszym tekstem. Tam zapoznać się można ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. W celu rezerwacji terminu zajęć należy zadzwonić pod numer telefonu 517 229 643 lub wysłać e-mail na adres centrum@stacjamuzeum.pl.

Serdecznie zapraszamy!

Monika Szymańska
Łukasz Popowski

asystenci muzealni
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach, Małgorzata Kazur