Nowe nawierzchnie dróg i chodniki w Sochaczewie

0
36

Ponad 2 mln wydane na drogi i chodniki, 4 km osiedlowych ulic już w asfalcie i niemal kilometr utwardzony tłuczniem – tak w skrócie można wstępnie podsumować tegoroczną edycję programu „Drogi zamiast błota”. Na części dróg prace już zakończono, na kilku właśnie trwają, a dwie ostatnie wytypowane do remontu drogi wykonane zostaną, jeśli zima da drogowcom więcej czasu.

 

4 km asfaltu

W tym roku asfalt zyskali mieszkańcy ulic Chłopickiego (205 m), Wyzwolenia (692 m), Głogowej (370 m), Porzeczkowej (75 m), Podgórnej (954 m), Wiśniowej (110 m), Chełmońskiego (420 m), Lazurowej (130 m), Koralowej (180 m), Perłowej (260 m), Kampinoskiej (300 m) i łączniki przy 15 Sierpnia (80 m). Lista dróg na których teraz prowadzone są prace lub ruszą lada dzień, jest jeszcze długa. W planach ratusz ma kolejne i liczy, że pogoda pozwoli dokończyć prace przed zimą.

– Mam na myśli Chodkiewicza i Wesołą w dzielnicy Rozlazłów oraz część Korczaka w Chodakowie. Chcemy położyć asfalt także na Chłodnej i Zieleńczej, ale tam najpierw trzeba zamontować kraty dla wód deszczowych – mówi z-ca burmistrza Dariusz Dobrowolski.

Remont powiatowej ulicy Staszica zmusił miasto do chwilowego odłożenia dwóch innych projektów. Nakładka bitumiczna miała być położona na ulicy Mieszka I, zniszczona nawierzchnia miała być też wymieniona na ul. Toruńskiej w pobliżu komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

– Czekamy na oddanie do użytku przebudowanej ulicy Staszica. Jeśli zima będzie łaskawa i fachowcy uznają, że pogoda jeszcze sprzyja budowlańcom, to w tym roku Mieszka i Toruńska zyskają nową nakładkę asfaltową. Jeśli nie, to prace zlecimy wiosną – zapewnia wiceburmistrz. D. Dobrowolski zaznacza, że tegoroczny plan to ponad 4 km ulic w asfalcie, na które już wydano niemal 1,3 mln złotych.

 

Kilometr tłucznia, nowe chodniki

W tym roku część ulic utwardzana jest także tłuczniem (prawie 900 metrów) i tam prace trwają na bieżąco. Jesienne deszcze i wiosenne roztopy nie powinny już utrudniać życia mieszkańcom Rejtana, Małachowskiego, Leśmiana, Lema i części Konopnickiej.

Remontowane są też chodniki. Zakończyły się prace w ulicach Dąbrowskiego, Wojska Polskiego, Senatorskiej, Dywizjonu 303 i w pasażu Żeromskiego.

– Planujemy też dużą inwestycję przy Chełmońskiego, gdzie na całej długości jezdni zostawiono pas ziemi pod jednostronny chodnik. W wielu innych punktach miasta wymieniliśmy uszkodzone fragmenty chodnika i to nie tylko przy drogach zarządzanych przez ratusz. Jeśli chodnik miejski łączy się z tym, zarządzanym przez Wspólnotę, prace prowadzimy w porozumieniu z nią – dodaje D. Dobrowolski.

Wspólnym projektem miasta i powiatu jest budowa kolejnego odcinka chodnika przy ul. Młynarskiej, na który burmistrz przekazał starostwu część kostki brukowej odzyskanej z ulicy Staszica. Piesi idący Łąkową i Młynarską mają teraz chodnik na całej długości drogi. Biegnie on raz po lewej, a raz po prawej stronie. Zaczyna się przy ul. Trojanowskiej i prowadzi aż do kościoła w Chodakowie.

 

Asfalt wypiera tłuczeń

Nieutwardzonych uliczek osiedlowych mamy w Sochaczewie coraz mniej, bo od chwili uruchomienia programu „Drogi zamiast błota” corocznie poprawiamy nawierzchnię na kilku kilometrach i co istotne, od dwóch lat przewagę zyskują drogi asfaltowe, gdzie ułożony jest wodociąg,  kanalizacja deszczowa, sanitarna, niekiedy sieć gazowa i można wylewać docelową nakładkę. Tych już żadna ekipa remontowa nie powinna ruszać przez kolejne kilkanaście lat – zaznacza wiceburmistrz.

Systematycznie poprawia się nawierzchnia we wszystkich dzielnicach miasta, bo założeniem programu jest równomierne i sprawiedliwe utwardzanie ulic we wszystkich zakątkach Sochaczewa. Gdyby zliczyć koszty asfaltowania, tłucznia i chodników to tegoroczne przekroczą 2 mln złotych. Podobne lub wyższe wydatki na ten cel ratusz chce ponosić także w następnych latach. Dodajmy, że już wkrótce ruszą prace nad przyszłoroczną edycją programu, a doskonałą okazją do zgłaszania swoich uwag i sugestii są spotkania burmistrza z mieszkańcami poszczególnych dzielnic. Do 29 października takich otwartych debat odbędzie się aż osiem, a szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na www.sochaczew.pl.

Urząd Miasta Sochaczew

 

6026 6029