Nowe oblicze cmentarza w Trojanowie

0
26

Dobiegł końca remont cmentarza wojennego w Trojanowie. Pieniądze na ten cel, około 2,5 mln zł, przeznaczył w czerwcu tego roku z rezerwy budżetowej premier Mateusz Morawiecki. Prace zlecone przez sochaczewski magistrat zostały ukończone. W piątek 13 września przeprowadzony zostanie odbiór techniczny gotowego obiektu. Pierwsze uroczystości na odnowionym obiekcie zaplanowano na 17 września.

Trojanowski cmentarz wojenny jest największą na terenie Polski nekropolią żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1939 r. Powstał w latach 1940-1952. Na jego terenie, o powierzchnio 4410 m kw. pochowano 3693 osoby. Są to przede wszystkim żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego z armii „Poznań” i „Pomorze” polegli w bitwie nad Bzurą, największym starciu z Niemcami podczas wojny obronnej 1939 r. Obok nich spoczywają 142 ofiary cywilne oraz 20 żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w pobliskiej wsi Bronisławy podczas akcji odbioru zrzutu broni w 1944 r. Do czasu remontu rozpoznanych i upamiętnionych na tabliczkach epitafijnych było tylko 160 osób. Pracownikom Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą udało się zidentyfikować w sumie 534 osoby, których nazwiska zostały upamiętnione.

Prace remontowe na cmentarzu objęły m.in.: przebudowę ogrodzenia obiektu od strony zachodniej; wymianę nawierzchni; wymianę wraz z montażem 287 krzyży na granitowe; wymianę 287 tabliczek epitafijnych, weryfikację w Centralnym Archiwum Wojskowym (CAW) listy osób pochowanych, modernizację kwatery wojennej żołnierzy AK poległych w miejscowości Bronisławy poprzez wykonanie repliki mogiły z granitu; wymianę tablic na monumentach na nowe ze zaktualizowaną treścią.

We wtorek 17 września o godzinie 12:00 odbędzie się tu uroczysta polowa msza święta i poświęcenie odnowionych żołnierskich mogił. Przewidziano również apel pamięci, salwę honorową oraz złożenie kwiatów i zapalenie świateł pamięci. W uroczystości może wziąć udział każdy, kto chce oddać cześć poległym w obronie Sochaczewa.

.