Nowe zasady sprzedaży ziemi rolnej

3
1259

Branża rolna oraz pośrednicy nieruchomości od kilku miesięcy emocjonują się podczas dyskusji o ustawie o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Tak własnie nazywa się w pełni ustawa, która od 30 kwietnia reguluje zasady obrotu ziemią rolną. Ustawa, co widać już po jej tytule, składa się z dwóch części. Taka konstrukcja powoduje wiele nieporozumień. Aby rozwiać część z nich postaram się poniżej odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania.

Kogo dotyczy ta ustawa?

W pierwszej części ustawy znajdują się przepisy regulujące obrót ziemią wchodzącą w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ziemię taką zazwyczaj kupowali, bądź dzierżawili rolnicy. W związku z zakupami spekulacyjnymi, w tym zakupami przez obcokrajowców ANR będzie mógł sprzedawać grunty tylko w bardzo ograniczonym zakresie, oraz tylko na rzecz Polskich rolników. W tym zakresie ustawa dotyczy więc rolników oraz obcokrajowców. Druga część ustawy reguluje obrót ziemią rolną przez osoby nie będące rolnikami. Wyłączeniem jest sytuacja w której działka przeznaczona na sprzedaż ma powierzchnię mniejszą niż 3000 m2. Właścicieli takich gruntów ustawa nie dotyczy. Właściciele działek większych muszą liczyć się z konsekwencjami ustawy.

Czy mogę sprzedać swoją ziemię?

Jeśli działka jest mniejsza niż 3000 m2 to można ją sprzedać bez przeszkód. Jeśli jest większa… tutaj zaczyna się stosowanie ustawy. Działki takie w ogólnym założeniu będą mogli nabywać głównie rolnicy gospodarujący na terenie tej samej gminy. Jeśli braknie chętnych ziemię będzie mogła nabyć Agencja Nieruchomości Rolnych. Prezes ANR będzie też miał prawo do wydania zgody na zakup ziemi przez osobę nie będącą rolnikiem. Praktyka pokaże na ile trudne będzie zdobycie takiej zgody. W masowe skupowanie ziemi przez ANR nie wierzę. Trudno by było zapłacić rolnikowi „deficytem” skoro każdy kupujący „z wolnej ręki” zaproponuje twardą gotówkę.

Co mogę zrobić z moją ziemią?

Rolnicy nadal mogą sprzedawać pomiędzy sobą grunty rolne. Grunty w atrakcyjnych miejscach nadal można zabudowywać. Ustawa wspomina co prawda o Warunkach Zabudowy, ale nie zabrania ich uzyskiwania po jej wejściu w życie. Działki takie również można dzielić zgodnie ze starymi zasadami. Oznacza to, że większą działkę pod miastem nadal można zabudować domem jednorodzinnym lub wykorzystywać na cele inne niż rolnicze. Ziemię można odziedziczyć, lub przekazać darowizną na rzecz osoby bliskiej. Przy odrobinie chęci można taką ziemię nadal sprzedać, i to nie tylko rolnikowi. Wybór odpowiedniej drogi postępowania zależy od wielu czynników. W razie wątpliwości zapraszam do naszego biura na bezpłatną konsultację.

Krzysztof Derdzikowski
Strefa.pro

3 KOMENTARZE

  1. A jaki wplyw bedzie miala ta ustawa na dzialania urzedu gminy wzgledem stworzenia studium zagospod. pprzestrzennego i nowegp planu zagospodarowania przestrzennego czyli zmian z roli na budowlana

    • Nie sądzę aby gminy masowo zaczęły uchwalać plany. Zamiast tego nadal będą posługiwały się warunkami zabudowy. Na plany można liczyć tylko w bogatszych gminach, gdzie 500+ nie spustoszy kasy.

Comments are closed.