Nowoczesna edukacja w Muzeum Kolei Wąskotorowej

0
109

22 października otwarto Centrum Edukacyjno-Turystyczne Muzeum Kolei Wąskotorowej. Placówka mieści się w położonym na terenie muzeum budynku, należącym do Samorządu Województwa Mazowieckiego. Kiedyś mieściło się tu przedszkole.

 

Centrum powstało dzięki funduszom unijnym, środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pieniądzom od samorządu województwa mazowieckiego oraz staraniem takich ludzi jak dyrektor Muzeum Kolejnictwa Cezary Karpiński, Radosław Konieczny zastępca dyrektora i jednocześnie kierownik oddziału w Sochaczewie i wielu, wielu innych.

W nowocześnie urządzonych pomieszczeniach, przystosowanych dla potrzeb niepełnosprawnych, znajdują się trzy sale ekspozycyjne, punkt informacji turystycznej, sklep z pamiątkami, a także dwie multimedialne sale dydaktyczno-konferencyjne. Są także pomieszczenia biurowe, recepcyjne i magazyny.

Powstałe Centrum będzie odgrywać rolę edukacyjną. Będą tu się odbywać lekcje, w trakcie których uczniowie poznają historię i dowiedzą się, jaką rolę kolej wąskotorowa odgrywała kiedyś w okolicach Sochaczewa. Centrum jest także częścią produktu turystycznego „Kolejką wąskotorową po wiedzę, relaks i radość”.  Łączy  on wyjątkowe w skali Unii Europejskiej muzeum kolei wąskotorowej z walorami Puszczy Kampinoskiej i historią regionu.

Najlepiej chyba zsyntetyzował to wszystko wójt gminy Sochaczew Mirosław Orliński. Roztoczył przed zebranymi wizję wycieczek, które po zwiedzeniu Żelazowej Woli i wysłuchaniu koncertu chopinowskiego odwiedzą Sochaczew oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Stamtąd trafią do Muzeum Kolei Wąskotorowej, z którego pociąg Retro zawiezie ich do Wyszogrodu, by na zakończenie statkiem dopłynąć do Warszawy.

Niejako przy okazji uroczystości otwarcia Mirosław Adam Orliński, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego ogłosił, że reprezentowany przez niego samorząd podjął się sfinansowania remontu generalnego zabytkowego parowozu Px29-1704. Już niedługo będzie, jak kiedyś, ciągnął pociągi z wycieczkami do Puszczy Kampinoskiej. Na razie trwają pertraktacje z firmą, która ma ten remont wykonać.

 

Piotr Gadziński