Nowy eksponat w Muzeum Kolei Wąskotorowej

0
32

W minionym tygodniu Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wzbogaciło się o bardzo cenny eksponat. Dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Sochaczewie do zbiorów naszej placówki trafiła kasa pancerna z okresu II wojny światowej.

Obiekt powstał w 1942 r. w zakładach F. Wertheim u. Comp. Kassen-, Aufzugs- u. Maschinenbau A.G. w Wiedniu. To austriackie przedsiębiorstwo, które założył w 1852 r. Franz Freiherr von Wertheim, specjalizowało się w produkcji kas ogniotrwałych i wind. W latach 30. XX w. w Krakowie działało przedstawicielstwo firmy pn. „F. Wertheim i Ska. Fabryka Kas i Dźwigów” zajmujące się pozyskiwaniem i realizacją zamówień, a potem także konserwacją i remontami. Obecnie w przedsiębiorstwie, znanym jako Wertheim GmbH, wytwarza się kasy pancerne, sejfy, skarbce, szafy i meble metalowe, a także inne produkty związane z mechanicznym zabezpieczeniem mienia, a produkcja prowadzona jest w Austrii i na Słowacji.

Po renowacji pozyskany eksponat planujemy wykorzystać jako element wystroju pomieszczenia dyżurnego ruchu i dawnej kasy biletowej, znajdującego się w parterze zbudowanego w 1937 r. gmachu stacji Sochaczew Wąskotorowy.

Kierownictwo i pracownicy muzeum pragną wyrazić podziękowania za pomoc w realizacji zadania Panu Andrzejowi Wierzbickiemu, Sekretarzowi Miasta Sochaczew, oraz Paniom Beacie Morawskiej i Oksanie Chaliłowej z Wydziału Sekretarza Miasta Urzędu Miejskiego w Sochaczewie.

Tomasz Karolak
asystent muzealny
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Andrzej Wierzbicki, Marta Przygoda-Stelmach, Łukasz Popowski