Nowy rozkład i nowa organizacja ruchu

0
38

W związku z zakończeniem remontu ul. Chopina, oraz zapowiadanym na połowę grudnia wprowadzeniem nowych rozkładów jazdy pociągów i autobusów ZKM, podróżnych czeka szereg zmian. Do 9 grudnia trwały konsultacje nowego rozkładu jazdy ZKM, a plac przed dworcem PKP przeszedł przebudowę.

Autobusy ZKM wrócą na ulicę Chopina 16 grudnia, kiedy zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy. Zmiany były konieczne, by dopasować go do zmieniającego się 15 grudnia rozkładu jazdy pociągów. Podczas trwających tydzień konsultacji, do zaproponowanego przez ZKM rozkładu zgłoszono kilka uwag i, jak zapewnia dyrektor Krzysztof Sieczkowski, w zdecydowanej większości zostały one uwzględnione. Najważniejsza z nich to pozostawienie na ulicy Trojanowskiej linii  nr 1, 5 i 9.

Podczas remontu ul. Chopina okazało się, że linie te cieszą się dużym powodzeniem wśród podróżnych mieszkających przy ul. Młynarskiej i jej otoczeniu – wyjaśnia Krzysztof Sieczkowski. – Dlatego zdecydowaliśmy o ich pozostawieniu. Taka zmiana sprawi ponadto, że mieszkańcy rejonu ul. Korczaka zyskają bezpośrednie połączenie z Wypaleniskiem.

Z innych poważniejszych zmian należy odnotować, że linia nr 3 od 16 grudnia będzie przebiegała ulicami Traugutta i Staszica.

8 grudnia zmieniła się organizacja ruchu na placu przed stacją PKP. W bezpośredniej bliskości dworca obowiązuje teraz całkowity zakaz parkowania. Nie dotyczy on autobusów ZKM, taksówek oraz kierowców niepełnosprawnych, którzy mogą korzystać z dwóch miejsc przeznaczonych specjalnie dla nich. Bezpośredni dojazd  do chodnika przed budynkiem dworca jest teraz możliwy tylko w celu szybkiego wysadzenia lub zabrania pasażerów PKP.

Przed dworcem zbudowano nową wysepkę dla wsiadających/wysiadających pasażerów, a obok niej stanęła wiata ze stojakiem dla rowerów. Na prośbę użytkowników przeniesiono ją w to miejsce z parkingu przy wieży ciśnień.