O kolejach polowych na konferencji w Nieporęcie

0
14

W poprzedni piątek, 11 października br., odbyła się kolejna z konferencji-szkoleń pt. „Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie” zaplanowanych w ramach projektu koordynowanego przez Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie wspólnie ze swą jednostką nadrzędną, Stacją Muzeum w Warszawie. Po wrześniowej wizycie w Piasecznie tym razem spotkanie zostało zorganizowane w Nieporęcie w powiecie legionowskim.

W sali konferencyjnej Urzędu Gminy Nieporęt licznych przybyłych gości powitali pełnomocnik Stacji Muzeum Bożena Żelazowska i wójt gminy Nieporęt Sławomir Maciej Mazur. Następnie przybliżono zebranym genezę, dzieje i różne aspekty funkcjonowania wybranych kolei polowych, czyli kolei wąskotorowych o uproszczonej konstrukcji, które budowane i wykorzystywane w latach I wojny światowej przez armie zaborcze walczące na ziemiach polskich, miały jednocześnie duże znaczenie dla rozwoju sieci wąskotorówek użytku publicznego, wojskowych, przemysłowych czy folwarcznych w niepodległej Polsce. Swoje referaty zaprezentowali zatem badacze tejże problematyki z różnych stron Mazowsza i Polski: Konrad Szostek z Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego, Michał Budnik z wielkopolskiej Fundacji „Poznańczycy”, miłośnik kolejnictwa Tomasz Jankowski, Łukasz Popowski z Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, a wreszcie dr Ariel Ciechański z Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Warszawie.

Ostatnie spotkanie w ramach przedsięwzięcia, będące jednocześnie zwieńczeniem całego realizowanego projektu, odbędzie się we wtorek, 5 listopada br., w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Szczegółowy program konferencji, na którą już teraz serdecznie zapraszamy, zostanie ogłoszony wkrótce.

Tomasz Karolak
Muzeum Kolei Wąskotorowej
w Sochaczewie

Fot. Marta Przygoda-Stelmach

Zadanie „Konferencje-szkolenia pn. »Koleje polowe na ziemiach polskich w okresie I wojny światowej – funkcja, znaczenie i późniejsze wykorzystanie«” zostało dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „E.4.1. Kultura promuje partnerstwa”.

.