O mammografii raz jeszcze

0
36

mammografia

Od kilku lat ratusz ściśle współpracuje z łódzkim centrum medycznym Salve Medica realizującym na zlecenie NFZ program profilaktycznych badań mammograficznych. W mammobusie parkującym najczęściej na placu Kościuszki przebadano niemal 1,5 tysiąca sochaczewianek, a będzie ich jeszcze więcej, gdyż w 2016 roku miasto i Medica planują ok. 20 kolejnych wizyt gabinetu na kołach.

Opracowano już wstępny harmonogram wizyt mammobusu. Przyjedzie on do naszego miasta w terminach:  • 12 i 13 stycznia (wtorek i środa) – Plac Kościuszki • 5 lutego (piątek) – teren MOSiR • 1 – 3 marca (wtorek , środa i czwartek) – Plac Kościuszki • 4 maja (środa) – teren MOSiR • 1 czerwca (środa) – plac przed pływalnią „Orka”.

W drugim półroczu zaplanowano w lipcu jedną wizytę, w sierpniu i wrześniu po dwie, w październiku i listopadzie odbędzie się po jednej akcji badań a w grudniu mammobus będzie badał panie przez 2 dni.

– W tych terminach przeprowadzone zostaną badania finansowane w całości przez Ministra Zdrowia i NFZ, w ramach programu populacyjnego badania piersi skierowanego do kobiet w wieku 50 – 69 roku życia, które w ciągu ostatnich 2 lat nie korzystały z bezpłatnej mammografii. O każdej akcji powiadomimy z odpowiednim wyprzedzeniem – wyjaśnia Joanna Kamińska naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia UM.

 

Miasto zapłaci za badania

W tym roku także panie, które ze względu na wiek nie mogą skorzystać z darmowych badań mammograficznych NFZ, będą mogły to zrobić na koszt ratusza. Akcje przeprowadzone zostaną z okazji Dnia Matki oraz Międzynarodowego Dnia Kobiet. Lekarze odwiedzą nas w sobotę 5 marca oraz w piątek 27 maja. Do mobilnego gabinetu miasto zaprosi panie w wieku 40-50 lat oraz po 69 roku życia. Na marzec i maj UM zarezerwuje po ok. 100 miejsc, zatem dla każdej zainteresowanej pani lekarze znajdą czas. Przypomnijmy, że w 2012 z mammografii finansowanej przez ratusz skorzystało 97 pań, w czasie Dni Sochaczewa 2014 – 60 kobiet, a w 2015 roku kolejnych 70.

 

Nie każdy guzek to rak

Lekarze od lat tłumaczą, że mammografia pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,3÷0,5 cm i zmian nie dających żadnych objawów. Badanie to wykrywa guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersiach w bardzo wczesnym etapie, kiedy nie można ich wykryć w procesie samobadania. Co istotne, nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza, nie musi to oznaczać nowotworu. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersiach, tylko niewielki procent okazuje się nowotworem złośliwym, a kobiety z nieprawidłowym wynikiem  kierowane są natychmiast na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi lub biopsję z badaniami histopatologicznymi. Badania te także są wykonywane bezpłatnie w ramach programu NFZ.

– Dawka promieniowania podczas takiego badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymywanej podczas prześwietlenia zęba. Ponadto jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach. Wczesne wykrycie to podstawa. Choroba nowotworowa nie boli, dlatego tak duże znaczenie ma profilaktyka. Im wcześniej zdiagnozowana zostanie zmiana, tym większe szanse na całkowity powrót do zdrowia  – zachęca Joanna Kamińska.

 

Urząd Miasta Sochaczew