Obchody Dnia Matematyki w Garbolewskim

13 marca odbył się finał 5 edycji Dnia Matematyki w Osiemdziesiątce. Data nie została wybrana przypadkowo. Wszak 14 marca obchodzone jest, w bieżącym roku już po raz 30, Międzynarodowe Święto Liczby Pi (zapis tej daty, na sposób amerykański, jako 3.14 to przybliżenie stałej matematycznej Pi, dlatego właśnie ten dzień został poświęcony ludolfinie). I taki był zamysł pomysłodawczyń i organizatorek Dnia Matematyki Grażyny Mroczkowskiej i Katarzyny Ostrzyżek, żeby połączyć te dwa wydarzenia w jednych wspólnych obchodach święta „Królowej nauk”, oraz pokazać, że matematyka to nie tylko trudne zadania, „suche liczby” i abstrakcyjne figury, ale także znakomita zabawa i pasjonująca przygoda. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością wicestarosta sochaczewski Tadeusz Głuchowski, dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji Urszula Opasiak i dyrektor ZS CKP Julia Jakubowska.

Obchody Dnia Matematyki mają charakter konkursu pomiędzy klasami. Uczniowie mierzą się w konkursie na Szkolnego Mistrza Sudoku, który cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością wśród młodzieży. W bieżącym roku szkolnym został podzielony na dwa etapy. Do pierwszego przystąpiło 40 osób, a 10 spośród nich awansowało do etapu drugiego, który wyłonił mistrza, doprecyzowując mistrzynię sudoku. Została nią Julia Przyłoga z klasy 3blo. Co ciekawe, w tegorocznej edycji, 2 i 3 miejsce zajęły także dziewczyny – Aleksandra Gala i Anna Janiak (obydwie klasa 3blo). Tak więc stereotyp, że matematyka jest domeną płci męskiej został właśnie w Osiemdziesiątce obalony.

Dyrektor Julia Jakubowska wręczyła laureatkom nagrody – pamiątkową statuetkę dla Szkolnej Mistrzyni Sudoku, książki o tematyce matematycznej, publikacje o szkole i gadżety. Zgromadzeni goście, nauczyciele i uczniowie mieli także okazję, żeby poznać zasady rozwiązywania łamigłówek i historię sudoku, dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez ucznia klasy 2et Przemysława Chlebowskiego. Z kolei Rafał Kamiński, uczeń tej samej klasy przedstawił prezentację multimedialną na temat brył platońskich i archimedesowskich. Podczas uroczystości nie zabrakło również motywu literackiego. Paweł Kaliński z klasy 1et zadeklamował wiersz pt. „Królowa nauk”.

Podczas Dnia Matematyki wicestarosta Tadeusz Głuchowski i dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji Urszula Opasiak wręczyli stypendia 5 uczniom: Michałowi Kowalskiemu z klasy 4bt, Sebastianowi Szymerskiemu z klasy 3blo, Annie Zawadzkiej, Agnieszce Magierze i Adamowi Janickiemu z klasy 3wz. Wymienieni uczniowie otrzymali Stypendium starosty sochaczewskiego przyznawane przez Zarząd Powiatu w Sochaczewie za wyniki w nauce w pierwszym semestrze roku szkolnego 2017/2018. Tadeusz Głuchowski pogratulował stypendystom znakomitych wyników w nauce i wyraził nadzieję, że w przyszłości większa liczba uczniów ZS CKP spełni kryteria, aby otrzymać takie stypendium. Zarząd Powiatu jest na taką ewentualność przygotowany i chętnie nagrodzi za osiągnięte sukcesy.

Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali zaproszeni za rok na kolejną edycję Dnia Matematyki i konkursu na Szkolnego Mistrza Sudoku.

M. Sz.