
Zgodnie z zapowiedziami rządu, nie będzie kolejnego lock-downu, bowiem jednym z priorytetów jest utrzymanie gospodarki kraju. Jednocześnie wzrost liczby zachorowań wymusza wprowadzenie, na mocy rozporządzenia, kolejnych ograniczeń życia społecznego. Szczególny apel o przestrzeganie wprowadzonych zasad premier wygłosił do najbardziej narażonych na utratę zdrowia i życia w wyniku zakażenia covid – do seniorów. Przypomnijmy, że od dziś (15.10), podobnie jak wiosną na początku pandemii, obowiązują tak zwane godziny dla seniorów, od 10.00 do 12.00.
Nadal w żółtej, lecz w większym reżimie
Od minionej soboty (10.10) cała Polska, za wyjątkiem „czerwonych powiatów”, objęta została tak zwaną żółta strefą. Na terenie całego kraju wprowadzono obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach ogólnodostępnych, również tych na powietrzu. Jak co tydzień, w czwartek, nastąpiła aktualizacja stref. Od 17 października aż 152 powiatów w Polsce będzie czerwonych. Zaostrzonymi restrykcjami objętych zostanie ok. 70 procent mieszkańców Polski. Powiat sochaczewski na szczęście wciąż pozostanie w żółtej strefie. Reżim sanitarny będzie jednak ostrzejszy niż dotychczas. Od najbliższej soboty w strefach żółtych będą obowiązywały następujące ograniczenia:
– Działalność gastronomiczna w godzinach 6-21, potem tylko na wynos. Może być co drugi zajęty stolik
– Transport publiczny – 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich
– Wesela, imprezy okolicznościowe – maksymalnie 20 osób, bez zabawy tanecznej (od 19 października)
– Maksymalnie jedna osoba na 4 metry kwadratowe podczas uroczystości religijnych
– Zgromadzenia publiczne do 25 osób
– Szkoły wyższe i ponadpodstawowe – nauczanie hybrydowe
– Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
– Wydarzenia kulturalne do 25 procent udziału publiczności
– Zawieszenie działalności basenów, aquaparków, siłowni
Nawał pracy w sochaczewskim sanepidzie
Wirus nie odpuszcza i w naszym powiecie. Do dzisiaj (15.10), od początku pandemii, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sochaczewie poinformował o 322 przypadkach potwierdzonych laboratoryjnie zakażeń koronawirusem. Aktualnie jest 95 chorych, 218 osób wyzdrowiało, dziewięć zmarło. Ponad 800 osób jest aktualnie objętych kwarantanną domową.
Jak poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie, ze względu na objęcie kwarantanną pracowników sanepidu w Grodzisku Mazowieckim, zmuszona została do przejęcia zadań tej stacji. Już wcześniej przeciążony wytężoną pracą sochaczewski sanepid otrzymał teraz jeszcze więcej zadań. Pracownicy stacji apelują o wyrozumiałość, do osób ze styczności z zakażonymi czekających na decyzję o objęciu kwarantanną. 15 października PSSE w Sochaczewie wydała komunikat:
Ze względu na lawinowo narastającą liczbę osób zakwalifikowanych do objęcia kwarantanną w zakładach pracy, szkołach i przedszkolach, każdy kto od przełożonego czy dyrekcji szkoły otrzyma informację o styczności z zakażonym na COVID, powinien wraz z rodziną pozostać w domu i poddać się kwarantannie.
Informacja taka, mimo, że nie przekazana jeszcze osobiście przez sanepid, jest wiążąca, a Państwa dane udostępnione inspekcji przez pracodawcę, trafią do ogólnopolskiego systemu kwarantann EWP. System zaprosi Państwa do skorzystania z aplikacji „Kwarantanna domowa”, gdzie znajdziecie Państwo szczegóły na temat kwarantanny. Na podstawie danych z systemu, kontroli osób w kwarantannie dokonuje także policja.
Stopniowo i sukcesywnie nawiązujemy z Państwem kontakt telefoniczny oraz rozsyłamy drogą mailową decyzje o kwarantannie.
Decyzja inspektora, czyli dokument o kwarantannie, wystawiana jest na osobę, która miała styczność z zakażonym, natomiast domownicy jako usprawiedliwienie swojej nieobecności w pracy, powinni wypełnić oświadczenie o odbyciu kwarantanny, którego wzór dostępny jest na stronie ZUS. Warto załączyć do takiego oświadczenia również dokument, który domownik otrzyma z sanepidu. Po zakończeniu kwarantanny pracownik ma 7 dni, aby dostarczyć pracodawcy takie oświadczenie, podpisane własnoręcznie. Pracodawca zawsze ma prawo wystąpić do inspektora o potwierdzenie deklarowanych informacji.