Oddali hołd zamordowanym policjantom

0
38

13 kwietnia to szczególny dzień dla sochaczewskich policjantów. W dniu tym przypada rocznica zamordowania przez NKWD w Twerze, na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku, polskich policjantów, w tym pochodzących z Sochaczewa.

W czwartek 11 kwietnia przy znajdującym się nieopodal świątyni parafii w Trojanowie pomniku, zebrali się przedstawiciele służb mundurowych, by oddać hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej pełniącym służbę na terenie Sochaczewa, którzy 79 lat temu zostali zamordowani w Twerze.

„Jeśli zapomnę o nich, Ty ojcze na Niebie, zapomnij o mnie”. W Zbrodni Katyńskiej wymordowano blisko 22 tysiące obywateli polskich z czego większość ofiar stanowili oficerowie Wojska Polskiego, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej, Straży Granicznej i Służby Więziennej. W kaźniach życie straciło ponad 6 tysięcy policjantów II RP. Ławrientij Beria w notatce do Stalina stwierdził, że jeńcy wojenni są zdeklarowanymi i nie rokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej. Na podstawie jego rozkazu zaczęto likwidować obozy, a mundurowi w nich osadzeni ginęli od strzału w tył głowy, bez względu na stopień, stanowisko czy pełnioną funkcję. Tysiące Polaków zginęło, ponieważ komunistyczny agresor uznał ich za grupę niebezpieczną ze względu na swą wyjątkowo silną postawę patriotyczno–moralną, miłość do Ojczyzny i wierną służbę społeczeństwu.” Tak przypomniała wydarzenia sprzed blisko osiemdziesięciu lat mł. asp. Agnieszka Dzik.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli policjanci, strażacy, żołnierze. Samorządy ziemi sochaczewskiej reprezentowali wicestarosta Tadeusz Głuchowski, a także burmistrz miasta Piotr Osiecki wraz ze swoimi zastępcami, Markiem Fergińskim i Dariuszem Dobrowolskim.

Przypomnijmy, że w 2006 roku, między innymi dzięki staraniom Stowarzyszenia Rodzina Policyjna, ziemia z cmentarza wojennego w Miednoje, zawierająca prochy poległych funkcjonariuszy, została sprowadzona do Sochaczewa, gdzie złożono ją w Pomniku Pamięci przed kościołem na Trojanowie.

Modlitwę za dusze pomordowanych odmówił wikariusz parafii w Trojanowie ks. Cezary Parada.

Na koniec głos zabrał komendant Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie insp. Michał Safjański. Zapowiedział, że w przyszłym roku, z okazji 80 rocznicy tragicznych wydarzeń w Twerze, odsłonięta zostanie tablica z nazwiskami sochaczewskich funkcjonariuszy, którzy stracili życie z rąk NKWD. Policja stara się ustalić jak najbardziej kompletną listę tych osób. Tylko w minionym roku udało się odkryć personalia kolejnych ośmiu zamordowanych policjantów. (seb)

Związani z Sochaczewem funkcjonariusze policji zamordowani w Twerze:

komendant Powiatowy Policji Państwowej w Sochaczewie, komisarz Wacław Kruziewicz (1884 – 1940)

starszy posterunkowy Henryk Bekker (1906 – 1940)

starszy przodownik Aleksander Borkowski (1885 – 1940)

posterunkowy Jan Ciężarek (1890 – 1940)

komisarz Józef Ekiert (1885 – 1940)

przodownik Jan Czesław Farjaszewski (1891 – 1940)

starszy przodownik Jan Gałązka (1891 – 1940)

aspirant Edward Kosiewicz (1883 – 1940)

starszy posterunkowy Stefan Pawlicki (1901 – 1940)

komisarz Wiktor Hugo Sauter (1896 – 1940)

starszy posterunkowy Stanisław Siejka (1905 – 1940)

posterunkowy Stefan Skrzypczyński (1914 – 1940)

starszy posterunkowy Stanisław Sławiński (1892 – 1940)

podkomisarz Ignacy Jan Piotr Miński – komendant Powiatowy Policji Państwowej w Sochaczewie do 1938 roku

starszy przodownik Stefan Skiba – w 1931 roku pełnił służbę na terenie powiatu sochaczewskiego

przodownik Ignacy Maracha pełnił służbę we wrześniu 1939 roku w Sochaczewie

przodownik Tadeusz Hieronim Kamiński – w 1925 roku pełnił służbę w powiecie sochaczewskim

starszy posterunkowy Jan Chyliński – pełnił służbę w latach 1930 – 1932 w Sochaczewie

starszy posterunkowy Józef Pachniewski – urodzony w Brzozowie. Od 1925 do września 1939 roku pełnił służbę m. in. w posterunku w Szymanowie

posterunkowy Władysław Kamiński – urodzony i pełniący służbę do września  1939 roku na posterunku w Młodzieszynie

posterunkowy Jarosław Idzikowski – początki swej służby w Policji Państwowej rozpoczął w Sochaczewie

.