Ogólnopolski sukces czytelniczy w SP w Giżycach

Uczniowie klasy II i klasy III ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Giżycach wykazali się dużym zaangażowaniem w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym: Szkolne Przygody Gangu Słodziaków. Główny cel konkursu to wyrabianie nawyku codziennego czytania wśród uczniów klas młodszych.

Podczas realizacji poszczególnych punktów projektu, uczniowie przeżyli wiele ciekawych spotkań z książką. Poznali też nowych bohaterów z leśnej polany. Opowieści o uroczych zwierzętach, uświadomiły uczestnikom znacznie lasu w życiu człowieka i zwierząt oraz zachęcały do czytania książek. Ponadto uczniowie zbierali naklejki i słuchali czytania dorosłych. Z własnej inicjatywy przygotowali gazetkę: „Dobre Rady na ODPADY – Postaw na EKO”, którą wyeksponowali na forum szkoły. Ilustrowali ulubionych bohaterów oraz scenki z ich przygodami, tworzyli postacie z leśnej polany z materiałów nadających się do recyklingu, sadzili drzewka, projektowali mapy terenu, eksperymentowali z materiałami przyrodniczymi. Udział w zajęciach z książką: Gang Słodziaków autorstwa Renaty Piątkowskiej oraz maskotkami, przedstawiającymi zwierzęta, żyjące w lesie, rozbudził wyobraźnię uczniów, uwrażliwił na piękno przyrody. Wszyscy chętnie uczyli się poprzez zabawę.

Efektem wspólnych działań było przygotowanie klasowej dekoracji z Magicznym Drzewem Słodziaków. Sala lekcyjna zamieniła się na kilka tygodni w LEŚNĄ POLANĘ. W jej tworzenie zaangażowały się również dzieci z oddziału przedszkolnego z wychowawczynią Anną Karpińską. I właśnie pod tym drzewem, w leśnej atmosferze, urządziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Nasze spotkanie czytelnicze uatrakcyjniła obecność dyrektor Krystyny Wilczek, która gorąco zachęcała uczniów do czytania książek, podkreślając ich zalety. Następnie przeczytała fragment w/w książki pt. „Królestwo”. Na zakończenie wręczyła uczniom DYPLOMY za zaangażowanie w akcję czytelniczą i gratulowała wykonania oryginalnych prac plastyczno-technicznych.

Realizacja projektu została doceniona i wyróżniona na szczeblu ogólnopolskim. Na uroczystym podsumowaniu projektu, które odbyło się 20 grudnia 2019 r. wręczono uczniom nagrody: książki, komplet długopisów, maskotki SŁODZIAKÓW oraz pamiątkowe dyplomy, ufundowane przez organizatora sieć sklepów Biedronka. Szkolnemu koordynatorowi konkursu przyznano CERTYFIKAT za wysoką ocenę pracy konkursowej, szczególne zaangażowanie i efektywną promocję czytelnictwa.

Na zakończenie uroczystości, dyrektor Wilczek pogratulowała nam sukcesu, podkreślając bezcenną rolę książki w wielu aspektach i podziękowała za realizację projektu.

Małgorzata Orzeszek – koordynator konkursu

.