Okiem łódzkich fotografów

0
34

Wiosenny plener fotograficzny w sannickim, XVIII-wiecznym obiekcie, zaowocował pokaźnym zbiorem zdjęć, pokazujących jego walory w różnych porach roku.

Wystawa poplenerowa  stowarzyszenia Foto Humanum  pt. ,,W obiektywie – sannickie inspiracje”, dofinansowana została  w ramach Programu E.3.1 Wsparcie dla ,,współpracy nieoczywistej” w kulturze,  ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. 

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Fotografii Humanistycznej Foto Humanum jest jednym  z niewielu, na terenie kraju, stowarzyszeń o takim profilu. Członkowie Foto Humanum to ludzie rozmaitych profesji, w tym fotografujący zawodowo (fotoreporterzy, fotografowie), a także zaawansowani amatorzy Powołane zostało do życia w czerwcu 2009 roku przez grupę entuzjastów fotografii, dla których głównym tematem artystycznych poszukiwań jest człowiek w jego codziennych zajęciach – pracy, zabawie, wypoczynku. Od  grudnia 2018 prezesem Foto Humanum jest jedna z jego założycielek – Katarzyna Turkowska.

Już kilka miesięcy po inauguracji działalności, Foto Humanum zorganizowało swoją pierwszą galerię i pierwszą wystawę. Równolegle organizowane były

ekspozycje w różnych innych salonach wystawowych, pokazy slajdów, konkursy i foto spacery oraz warsztaty fotograficzne dla gimnazjalistów, licealistów, później także dla seniorów.

Członkowie i przyjaciele Foto Humanum z wielu miast Polski odwiedzają najbardziej interesujące (fotograficznie) zakątki kraju i regionu, ich twórczość oglądać można na późniejszych wystawach.

Wiele przedsięwzięć Foto Humanum realizuje we współpracy z innymi regionami i  instytucjami. Najlepszym przykładem jest Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, z którym stowarzyszenie współpracuje od jesieni 2016 roku. Efektem plenerów w pałacu i parku są wystawy: „Sanniki. Pałacowe impresje” i „Pałac w Sannikach. Na strunach historii”. Ta druga pokazywana była w wielu miejscach centralnej Polski – w tym w dwóch galeriach w Łodzi oraz w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy w Zgierzu, w Domu Kultury w Gostyninie, w płockiej galerii handlowej Wisła.  Zdjęcia z tej wystawy oglądać też można w efektownym katalogu, towarzyszącym kolejnym wernisażom.

Monika Gadzińska