Osiecka i Fogg w rytmie tanga

0
45

21 września, w gościnnych program hotelu Chopin, odbył się kolejny koncert z cyklu „Sochaczewskich spotkań z Chopinem”. Tym razem przed publicznością wystąpił zespół Quinteto El Tango wyspecjalizowany w wykonywaniu nowocześnie zaaranżowanych tang.

Kwintet występuje w składzie Ewa Kaczmarek–Lewera (fortepian), Maciej Ćwikliński (akordeon), Bartłomiej Dyner (kontrabas), Jacek Matuszewski (gitara), Rafał Rydyger (skrzypce), a towarzyszy mu doskonała wokalista Agnieszka Pędziwiatr–Płuciennik.

Bez wątpienia gwiazdą wieczoru była mistrzyni słowa, autorka kilkuset testów, współpracująca przez kilka dekad z największymi gwiazdami estrady – Agnieszka Osiecka. Usłyszeliśmy m.in. jej „Obiboka”, „Okularników”, „Mówiłam żartem” z repertuaru Igi Cembrzyńskiej i „Wariatkę”.

Warto zauważyć, że w okresie międzywojennym tanga były niezwykle popularne, a polscy twórcy napisali ich w tym czasie około dwóch tysięcy. Jednym z wykonawców utworów tego gatunku był gwiazdor polskiej muzyki rozrywkowej Mieczysław Fogg. Kwintet przypomniał jego „Graj skrzypku, graj” i przebój, który zrobił światową karierę „Tango Milonga”. Na niemal półtoragodzinny koncert złożyły się też takie przeboje jak „Tango la cumparsita” i „Skończona gra” Władysława Szpilmana (to o jego życiu opowiada film Romana Polańskiego „Pianista”). Na bis kwintet zagrał dwa utwory „Czy tak, czy nie” Szpilmana, oraz doskonale wszystkim znane „Libertango”, króla tego gatunku Astora Piazzolli.

Na koniec dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej Anna Wróblewska zaprosiła zebranych na kolejny i ostatni w tym roku koncert z cyklu Sochaczewskich spotkań z Chopinem. Odbędzie się on 7 grudnia, a wystąpi m.in. orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej i big-band pod dyrekcją Bernarda Pacholskiego. W programie znajdą się utwory świąteczne, nawiązujące klimatem do Nowego Roku, ale też karnawałowe hity.

Cykl otwartych, bezpłatnych koncertów już od trzech lat organizują: burmistrza miasta, starosta sochaczewski, Państwowa Szkoła Muzyczna, SCK i właściciele hotelu CHOPIN.

Kilka filmików z koncertu zobaczycie tu: https://www.youtube.com/user/UMsochaczew