Osiemdziesiątka czyta Przedwiośnie

Osiemdziesiątka wzięła udział w Narodowym Czytaniu Przedwiośnia, które odbyło się pod patronatem Prezydenta RP. Dwa lata temu zmierzyliśmy się z „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, a w zeszłym roku z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego.

27 listopada w szkolnej czytelni wspólnie czytaliśmy powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. W ten sposób uczniowie włączyli się w Narodowe Czytanie, w tym roku wyjątkowe, ponieważ związane z obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Powieść Żeromskiego była czytana przez 5 godzin lekcyjnych. Udział w czytaniu wzięły wszystkie klasy maturalne i trzeba przyznać, że dla wielu było to spore wyzwanie.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje klasa 3BLO której uczniowie czytali bardzo płynnie z podziałem na role. Widać, że podeszli do tego zadania odpowiedzialnie i potraktowali je jako okazję do zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich i lektorskich. Niektórzy otwarcie przyznawali, że niełatwo było im się zmierzyć z tekstem Przedwiośnia, ze względu na język odbiegający od polszczyzny, którą posługują się na co dzień. Czytanie odbyło się w skupieniu, a sprzyjać mu miały zapalone świece i oczywiście sceneria biblioteki. Pora na kolejna edycję.

g