Otwarcie Centrum Edukacyjno-Turystycznego w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

0
26

Otwarcie Centrum Edukacyjno-Turystycznego

w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

22 października 2015, godz. 12:00

 

 

W dniu 22 października (czwartek) o godz. 12:00 w siedzibie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie nastąpi uroczysta inauguracja Centrum Edukacyjno-Turystycznego. Tego dnia wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

 

Centrum stwarza zupełnie nowe możliwości, polegające głównie na: stworzeniu nowych ekspozycji prezentujących dotychczas przedmioty magazynowane, organizacji zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, urządzaniu spotkań tematycznych z miłośnikami kolei, konferencji naukowych z obszaru działalności muzeów techniki oraz innych wydarzeń o charakterze edukacyjno-naukowym.

 

Centrum zajmuje powierzchnię 830 m2 i składa się z: dwóch pomieszczeń wystawowych, sal: edukacyjnej i multimedialnej dydaktyczno-konferencyjnej, punktu informacji turystycznej, sklepu muzealnego, magazynu, pomieszczenia biurowego, recepcji oraz kasy. Jest też miejsce na uruchomienie gastronomii.

Pierwszym krokiem na drodze do stworzenia Centrum była realizacja projektu pt.: „Modernizacja i adaptacja budynku po dawnym przedszkolu na cele statutowe Muzeum Kolejnictwa w Warszawie – Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie”, którego realizacja odbywała się od czerwca do listopada 2014 r. Był on finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 oraz przez budżet państwa i z dotacji samorządu województwa mazowieckiego.

Kolejnym krokiem było wyposażenie odremontowanego już budynku, co zostało wykonane w ramach dwóch projektów. Jeden pn: „Wyposażenie zmodernizowanych powierzchni muzealnych i dydaktyczno-konferencyjnych w Oddziale Muzeum Kolejnictwa w Warszawie” był dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i z samorządu województwa mazowieckiego.

Na zadanie pn.: „Wyposażenie sal wystaw i centrum edukacji” środki finansowe zostały pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i z samorządu województwa mazowieckiego.

Zakres podjętych prac był bardzo rozległy: wykonano systemy (oświetlenia, antywłamaniowe, telewizji dozorowanej CCTV, wykrywania pożarów); zakupiono sprzęt elektroniczny, konferencyjny i komputerowy; wyposażono dwie sale wystawowe w gabloty z oświetleniem i ekspozytory; zakupiono meble, wybudowano parking dla niepełnosprawnych.

W wyniku przeprowadzonych działań zaaranżowano i wyposażono sale: konferencyjną, edukacyjną oraz dwie sale wystawowe. Obiekt jest przygotowany do pełnienia nowych funkcji, które bardzo wzbogacą ofertę naszego Muzeum. W oparciu o nowe przestrzenie zamierzamy zwiększyć swoją aktywność w okresie jesienno-zimowym. Planowane są ciekawe ekspozycje, lekcje muzealne skierowane do placówek edukacyjnych, a także otwarcie się na współpracę z organizacjami pozarządowymi, artystami oraz animatorami, nie tylko z Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego.

Zainstalowany sprzęt zostanie wykorzystany do pokazywania prezentacji multimedialnych, opracowanych dla grup odbiorców w każdym wieku i o zróżnicowanych zainteresowaniach.

Te i jeszcze inne projekty posłużą do stworzenia nowego ciekawego produktu turystycznego pn.: „Kolejką wąskotorową po wiedzę, relaks i radość”. O wszystkich propozycjach Muzeum zainteresowani będą mogli dowiedzieć się w punkcie informacji turystycznej, który rozpocznie swoje funkcjonowanie po otwarciu Centrum.