Pałac w Nieborowie pod Łowiczem: Wystawa Sobiescy i Radziwiłłowie. Strażnicy Wizerunku Maryjnego

0
42

W pałacu w Nieborowie pod Łowiczem, od soboty 15 czerwca, można zwiedzać wystawę pamiątek rodzin Sobieskich i Radziwiłłów. Na kolekcję składają się m.in. przedmioty związane z bitwą wiedeńską 1683 roku, w tym znaleziony podczas odsieczy obraz Matki Boskiej oraz portrety członków nieświeskiej linii Radziwiłłów. Wystawę zorganizowało Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Fundacja „Trzy Trąby”.

Większość prezentowanych eksponatów jest własnością osób prywatnych i po raz pierwszy zostanie pokazana publicznie. Najcenniejszy eksponat – obraz Matki Boskiej był prezentowany tylko dwukrotnie (w 1883 r. i w 1983 r.) podczas specjalnych wystaw upamiętniających rocznicę bity pod Wiedniem. Jana III Sobieskiego uznał ten obraz za symbol zwycięstwa nad siłami tureckimi i otoczył go wraz z rodziną kultem. Przeświadczenie króla o boskiej opiece pod Wiedniem, spotęgowały napisy w banderolach trzymanych przez anioły. Odnoszą się one do jego imienia „In hac Imagine Mariae Victor ero Ioannnes” – (W tym obrazie Maryi ja Jan będę zwycięzcą) oraz „In hac Imagine Mariae Vinces Ioannes” – (W tym obrazie Maryi zwyciężysz Janie).

Po śmierci wnuczki Jana III Sobieskiego w 1740 roku, spuściznę Sobieskich odziedziczył wnuk siostry króla – Michał Kazimierz Radziwiłł, zwany Rybeńko. Urządził on w Nieświeżu kaplicę dla obrazu i przekazał następcom obowiązek modlitwy, opieki i ochrony. Z czasem obraz zaczęto nazywać Matką Boską Nieświeską lub Radziwiłłowską. W Nieświeżu pozostał, mimo różnych zawirowań historycznych, aż do 1939 r. Wówczas uratowała go opiekunka ostatniego nieświeskiego ordynata – Leona Radziwiłła, a tuż po wojnie zwróciła rodzinie. Obecnymi strażnikami obrazu są Maria Anna Radziwiłł i Maciej Radziwiłł, znany biznesmen i sponsor kultury. Jest on założycielem Fundacji „Trzy Trąby” i współpomysłodawcą wystawy w nieborowskim pałacu.

Przez ponad 170 lat Radziwiłłowie byli właścicielami Nieborowa. Historia pałacu zaczyna się pod koniec XVII wieku za sprawą prymasa Radziejowskiego. Barkowy pałac wraz z ogrodem
i parkiem należy kolejno do Lubomirskich, Łochockich i Ogińskich. W 1774 r. staje się własnością rodziny Radziwiłłów, którzy wokół niego tworzą kompleks parkowy Arkadia, pełen antycznych rzeźb. Pod koniec XIX wieku w Nieborowie powstaje Manufaktura Majoliki produkująca płytki, naczynia i kafle zdobione motywami roślinnymi i pejzażami, a malowane barwnym szkliwem. W XX-leciu międzywojennym, pałac zostaje nadbudowany o jedną kondygnację i zmodernizowany. Po drugiej wojnie światowej Nieborów, w ramach nacjonalizacji, odebrano rodzinie Radziwiłłów, a pałac stał się oddziałem Muzeum Narodowego.

Obecnie w Nieborowie znajduje się muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku i muzeum majoliki. Wystawa prezentująca pamiątki należące do rodzin Radziwiłłów i Sobieskich jest dostępna od 15 czerwca do 15 września 2019 r., w godzinach otwarcia Muzeum: poniedziałek-niedziela, od 10.00 do 18.00.