Pamięci poległych w Boryszewie

0
24

Władze samorządowe, kapłani, wojsko, policja, straż pożarna, kombatanci, dzieci, młodzież i mieszkańcy powiatu, 22 września br. kolejny raz spotkali się przy pomniku w Boryszewie, by upamiętnić rozstrzelanych tam przez Niemców, 50 żołnierzy Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej.

Żołnierze Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej uczestniczyli w walkach z okupantem, które toczyły się w rejonie Sochaczewa, walczyli w Bitwie nad Bzurą. 17 września 1939 r. w rejonie Iłów – Budy Stare około 200 z nich, dostało się do niewoli. Jeńcy trafili do obozu przejściowego w Sochaczewie, skąd po krótkim postoju poprowadzono ich do Żyrardowa, gdzie na stadionie miejskim w bardzo trudnych warunkach zgromadzono około 30 tys. polskich żołnierzy. 21 września Niemcy, rozsiewając pogłoski o odsyłaniu do domu w pierwszej kolejności bydgoszczan, podstępnie wyselekcjonowali z tłumu 179 żołnierzy batalionu. Poprowadzono ich do Sochaczewa, a następnie do obozu w Boryszewie, gdzie 22 września stanęli przed niemieckim wojskowym sądem polowym. Oskarżono ich o udział w mordowaniu cywilnej ludności niemieckiej podczas tzw. „krwawej niedzieli” 3 września 1939 r. w Bydgoszczy. Choć w trakcie tych wydarzeń żołnierzy oddziału nie było w rodzinnym mieście, w sfingowanym procesie uznano ich za winnych, po czym wytypowano 50 z nich, którym w odwecie wymierzono karę śmierci. Przed godziną 19:00 tego samego dnia skazanych rozstrzelano na gliniance cegielni w Boryszewie. Zamordowani żołnierze spoczywają na cmentarzu w Kozłowie Biskupim, oddalonym około 2 km od miejsca egzekucji.

Tegoroczne, wtorkowe uroczystości rozpoczęto od złożenia kwiatów na tym cmentarzu, na kwaterze wojennej żołnierzy BBON. Centralna część obchodów miała miejsce przed Pomnikiem Poległych w Sochaczewie – Boryszewie, gdzie została odprawiona polowa msza św. w intencji pomordowanych, której przewodniczył ks. Prałat Konrad Krupa.

Wydarzenie miało uroczystą oprawę wojskową, o którą zadbała kompania honorowa 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej, był apel poległych, żołnierze oddali też salwę honorową. Obchody zakończono złożeniem biało-czerwonych wiązanek.

Na uroczystościach obecni byli starosta sochaczewski Jolanta Gonta, wicestarosta Tadeusz Głuchowski, burmistrz Piotr Osiecki, zastępcy burmistrza – Marek Fergiński i Dariusz Dobrowolski, przedstawiciele wojska, policji i straży, radni powiatowi i miejscy, harcerze i poczty sztandarowe z miejskich i powiatowych szkół oraz mieszkańcy powiatu. Samorząd gminy Nowa Sucha reprezentowała sekretarz gminy Anna Zatorska -Janiak oraz przewodniczący Rady Gminy Mariusz Mikulski.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

.