PAMIĘTAMY O POWSTAŃCACH

0
107

Tradycyjnie 1 sierpnia czcimy pamięć o Bohaterach walk za Ojczyznę, za tych, którzy przeciwstawili się okupantowi walcząc o wolną Warszawę, o wolną Polskę. W 74. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu w Trojanowie. Dokonały tego delegacje władz powiatu na czele ze starostą Jolantą Gonta oraz władz Sochaczewa z burmistrzem Piotrem Osieckim, wiceburmistrzami i przewodniczącym Rady Miasta Sylwestrem Kaczmarkiem. Gościem honorowym obchodów był Maciej Małecki, poseł ziemi sochaczewskiej na Sejm RP.

Dalsze uroczystości odbywały się na sochaczewskim Placu Kościuszki. Punktualne o godz. 17.00 zawyły syreny upamiętniając tym samym wybuch Powstania Warszawskiego. Zaraz potem, licznie zebrani obserwowali m.in. wprowadzenie kompanii honorowej i pocztów sztandarowych, podniesienie flagi państwowej, odśpiewany został hymn państwowy. Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18pp. zaprezentowała rekonstrukcję wymarszu oddziałów AK „Skowronek”. Nie zabrakło wystąpień okolicznościowych i Apelu Pamięci.

Tego dnia w Kramnicach Miejskich obejrzeć można było  okolicznościowy wykład pt. „Batalion sochaczewski w Powstaniu Warszawskim 1944”, który wygłosił Jakub Wojewoda z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

 Starostwo Powiatowe w Sochaczewie