Patriotycznie i rockowo

0
32

Koncert grupy Contra Mundum w Sochaczewie spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem nie tylko sochaczewskiej publiczności. W niedzielne popołudnie 11 marca, wypełniona po brzegi sala w SCK przy ul. 15-sierpnia długo oklaskiwała występ zespołu, który w wyjątkowy, rockowy sposób zaprezentował muzyczny spektakl „Cześć i Chwała Bohaterom – Żołnierze Wyklęci”.  

Na wydarzenie zaprosili wspólnie – Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, Jolanta Gonta, starosta sochaczewski i burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki. Wśród przybyłych byli ponadto m.in. wicestarosta Tadeusz Głuchowski, Anna Ulicka, członek Zarządu Powiatu, Andrzej Kierzkowski, przewodniczący Rady Powiatu, Wanda Dragan, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu, Marek Fergiński, wiceburmistrz Sochaczewa, Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miasta, ks. proboszcz Piotr Żądło.

Koncert miał na celu uczczenie bohaterów, którym zawdzięczamy życie w Wolnej Polsce.

Contra Mundum to rockowa muzyka z mocnym przekazem patriotycznym. To także nowe brzmienie szturmowych pieśni, napisanych w leśnych obozowiskach, partyzanckim mateczniku żołnierzy niepodległościowego podziemia. Na tej kanwie postała m.in. muzyka do utworu „Już dopala się ogień biwaku”, promującego film „Wyklęty”.

– Myślę, że wsłuchując się w twórczość Contra Mundum, powędrowaliśmy myślami do Tych, którzy przelali krew za naszą Ojczyznę i którym winni jesteśmy teraz naszą pamięć – mówił poseł Maciej Małecki, sekretarz stanu w kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jednym z punktów uroczystego wydarzenia w Sochaczewskim Centrum Kultury było oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom VI Konkursu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych na Ziemi Sochaczewskiej. Konkurs odbył się 26 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego, a udział wzięło w nim ponad pięćdziesięciu uczniów ze szkół z terenu powiatu. Jury zdecydowała o przyznaniu ex aequo dwóch pierwszych miejsc dla Karola Pieńkowskiego z ZS RCKU oraz Mariusza Parola z ZS im. J. Iwaszkiewicza, którzy wykazali się największą wiedzą spośród wszystkich finalistów. Wyróżnienia powędrowały natomiast do: Anny Góralczyk i Szymona Tarczyńskiego (oboje ZS RCKU), a także do Barbary Stępniak (ZS im. J. Iwaszkiewicza). Gratulujemy!

 

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

 Fot. Paweł Krasucki