Piękne czterdziestoletnie znowu na ulicach miasta

0
61

Jedną z imprez towarzyszących tegorocznemu Świętu Miasta – Dniom Sochaczewa będzie IX Zlot Zabytkowej Motoryzacji i Rajd im. Ks. Władysława Druckiego-Lubeckiego. Znowu na ulicach miasta zobaczymy piękne, oryginale oraz świetnie odrestaurowane samochody i jednoślady.

W rajdzie wystartują pojazdy zabytkowe w tym militarne, motocykle i rowery – wszystkie wyprodukowane przed 1981 rokiem. Podziwiać je będzie można w sobotę 9 czerwca m.in. na parkingu przy ratuszu i Urzędzie Skarbowym.

Ramowy program zlotu:

  • 8.30 – 9.00 – rejestracja pojazdów (parking przy Urzędzie Skarbowym i Urzędzie Miasta)
  • 9.00 – oficjalne otwarcie Zlotu i Rajdu
  • 9.00 – 11.30 – wystawa pojazdów zabytkowych (parking przy Urzędzie Skarbowym i Urzędzie Miasta)
  • 10.30 – 16.00 – przejazd na parking przy starostwie powiatowym, a tam od 10.45 do 11.30 próby sprawnościowe

Potem uczestnicy przeniosą się na teren klasztoru w Niepokalanowie, na plac rekreacyjny przy ul. XX-lecia w Teresinie, a dzień zakończą rozdaniem nagród i ogniskiem w Dworze Strzyżew.

IX Zlot Zabytkowej Motoryzacji i Rajd został zainicjowany dla upamiętnienia księcia Władysława Druckiego-Lubeckiego, który był założycielem i pierwszym prezesem Towarzystwa Automobilistów Królestwa Polskiego (dzisiejszy Automobilklub Polski) oraz z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku organizatorzy chcą promować piękno ziemi sochaczewskiej prowadząc trasę rajdu do najciekawszych, często nieznanych miejsc okolic Sochaczewa i Teresina. Uczestnicy odwiedzą m.in. Sanktuarium i Klasztor w Niepokalanowie, Muzeum św. Maksymiliana, Muzeum Strażackie, Muzeum Papieskie.

Imprezę organizuje Automobilklub Polski, a komandorem rajdu i zlotu jest Mariusz Orzeszek. Odbędą się one w partnerstwie z klasztorem Franciszkanów w Niepokalanowie, Muzeum Kolei Wąskotorowej, Dworem Strzyżew, MOSiR, policją, Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Nad Bzurą, Infinity4U. Honorowy patronat sprawują: burmistrz miasta, starosta sochaczewski oraz wójtowie gmin Sochaczew i Teresin.